Aslan kuyruğu (Leonurus cardiaca L.)'nda farklı biçim zamanlarının verim ve kalite üzerine etkisi
The effect of different harvest times on yield and quality of motherwort (Leonurus cardiaca L.)
  1. Tez No: 650410
  2. Yazar: CEREN DENİZ YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA KIRICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma Çukurova Bölgesinde farklı biçim zamanlarının (Çiçeklenme öncesi, Tam Çiçeklenme, Çiçeklenme sonrası ) Leonurus cardiaca L.'nin verim ve kalite üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma Ç.Ü.Z.F. Tarla Bitkileri Bölümü deneme arazisinde 2019 -2020 yılları arasında yürütülmüştür. Elde edilen verilere göre Leonurus cardiaca bitkisinde en yüksek bitki boyu (57.33 cm), kuru herba verimi (92.93 kg/da) ve kuru madde verimi (%68.73 )'nin çiçeklenme sonrası dönemde yapılan hasattan elde edilmiştir. Bununla beraber, taze herba verimi (274.34 kg/da), kuru yaprak verimi (53.36 kg/da) ve yaprak oranı (% 63.63)' ise tam çiçeklenme döneminde yapılan hasatta saptanmıştır. En yüksek uçucu yağ oranı (%0,022) ve uçucu yağ verimi (0,076 kg/da) ise çiçeklenme öncesi dönemde elde edilmiştir. Uçucu yağın ana bileşenlerinden olan Germacrene D en yüksek çiçeklenme öncesi (%17,16) dönemde bulunurken tam çiçeklenme döneminde Elemicin (%13,16) en yüksek oranda çıkmış olup Germacrene D (%12,06) ikinci sırada yer almaktadır. Çiçeklenme sonrası dönemde ise en yüksek endo-borneol (%17,92) çıkmış olup Germacrene D (%13,44) ikinci sırada yer almıştır. Leonurus cardiaca L. için en uygun biçim zamanı: çiçeklenme öncesi dönem için 21 Mayıs 2020, tam çiçeklenme dönemi için 4 Haziran 2020, çiçeklenme sonrası dönem için ise 17 Temmuz 2020 tarihidir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effect of different harvest times (before flowering, full flowering period, post-floweing period) on the yield and quality of Leonurus cardiaca L. in the Çukurova region. The research was conducted in the trial area in Çukurova University, Faculty of Agriculture, Research Area of Department of Field Crops between 2019-2020. According to the data obtained, the highest plant height (57.33 cm), dry herb yield (92.93 kg / da) and dry matter yield (68.73%) in Leonurus cardiaca plant were obtained from the harvest in the post-flowering period. However, fresh herb yield (274.34 kg / da), dry leaf yield (53.36 kg / da) and leaf rate (63.63%) were determined in the harvest during the full flowering period. The highest essential oil content (0.022%) and essential oil yield (0.076 kg / da) were obtained in the pre-flowering period. Germacrene D, which is one of the main components of essential oil, has the highest pre-flowering period (17.16%), while Elemicin (13.16%) has the highest rate in full flowering period and Germacrene D (12.06%) is in the second place. In the post-flowering period, the highest endo-borneol (17.92%) came out, and Germacrene D (13.44%) ranked second. The optimal harves time for Leonurus cardiaca L. is 21 May 2020 for the preflowering period, 4 June 2020 for the full flowering period, and 17 July 2020 for the post Flowering period.