Mezenkimal tümörlerin immünhistokimyasal olarak epitelyal - mezenkimal transizyon (EMT) ve mezenkimal - epitel transizyon (MET) açısından değerlendirilmesi
Immunohistochemical evaluation of mesenchymal tumors in terms of epithelial - mesenchymal transition (EMT) and mesenchymal - epithelial transition (MET)
  1. Tez No: 650411
  2. Yazar: ALTAN KAVUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL KÖSEMEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
AMAÇ: EMT/MET belirteçlerinin ve bu süreçlerle ilişkili olabilecek diğer immünhistokimyasal belirteçlerin mezenkimal tümörlerdeki ekspresyonunu ve bu tümörlerin biyolojik özellikleri üzerindeki belirleyiciliğini araştırmak. MATERYAL METOD: Çalışmamıza mezenkimal tümör olguları (n=527) yanı sıra karsinom (n=28) ve malign melanom (n=18) kontrol grupları seçilmiştir. 3-4 mm çaplı doku dizilerinden elde edilen kesitler immünohistokimyasal olarak SLUG, TWIST1, E-kaderin, ZEB1, Beta-katenin, P-kaderin, TCF-15 (PARAXIS) ve ALDH1 ile immünhistokimyasal olarak Leica Autostainer ile boyandı. Olgular SLUG, TWIST1 ve E-kaderin boyanma özelliklerine göre METhigh, METlow ve METneg olarak gruplandırıldı. Dediferansiye liposarkomların (n=16) diferansiye-dediferansiye odakları ile nodal metastaz yapan sarkomların (n=7) primer-metastaz odakları da karşılaştırıldı. BULGULAR: Mezenkimal tümörler MET profilleri bakımından %19 oranında METhigh , %71,1 METlow ve %9,8 METneg olarak sınıflanmıştır, epitelyal dönüşüm eğilimi hakim bulgudur. Mezenkimal tümörlerin %8.9'unda P-kaderin ekspresyonu hemen sadece sarkomlarda olarak görülmüştür. Olguların %33,5 inde ALDH1 ekspresyonu mevcuttur; sinir kılıfı tümörlerinde ekspresyonu daha belirgindir (%73,7). Beta-katenin ile nükleer boyanma seyrektir (%4,4), membranöz boyanma %23,3 olarak saptanmıştır. TCF15 ekspresyonu %13,4 oranında görülmüştür. Dediferansiye liposarkomların diferansiye-dediferansiye odakları, nodal metastaz yapan sarkomların primer-metastaz odaklarında bu belirteçler bakımından fark bulunmamıştır (p>0,05). ALDH1, MPNST ve monofazik sinovyal sarkom ayrımında (%59,1'e karşın %9,5); E-kaderin, desmoplastik küçük yuvarlak hücreli tümör ve Ewing sarkomu ayrımında (%75'e karşın %0) ayırıcı tanıda yardımcı olmaktadır. SONUÇ: Mezenkimal tümörlerde MET eğilimi sık bir bulgudur. Dediferansiyasyonla veya nodal metastazla MET arasında direk ilişki saptanmamıştır. P-kaderin'in sadece sarkomlarda izlenmesi tümör progresyonu ile ilişkili olabileceğini düşündürmektedir. ALDH1 ve E-kaderin gibi belirteçler mezenkimal neoplazilerin ayırıcı tanısında kullanışlı olabilir.
Özet (Çeviri)
AIM: To investigate immunohistochemical expression of EMT/MET and associated markers among mesenchymal tumors together with their potential influence on biological characteristics of these tumors. MATERIALS AND METHODS: Mesenchymal tumor cases (n=527) and also carcinoma (n=28) and malignant melanoma (n=18) control groups were selected for our study. Sections from tissue microarrays of 3-4 mm diameter, were immunohistochemically stained with SLUG, TWIST1, E-cadherin, ZEB1, Beta-catenin, P-cadherin, TCF15 (PARAXIS) and ALDH1 by Leica Autostainer. Cases were grouped as METhigh, METlow and METneg according to their staining patterns with E-cadherin, SLUG and TWIST1. Differentiated and dedifferentiated foci of dedifferentiated liposarcomas (n=16), also primary and metastatic foci of sarcomas with nodal metasis (n=7) were compared. RESULTS: Mesenchymal tumors were classified as METhigh (%19), METlow (%71,1) and METneg (%9,8), tendency towards epithelial transition was dominantly present. P-cadherin expression was found in %8,9 of mesenchymal tumors and was present nearly only in sarcomas. %33,5 of cases were positive with ALDH1 with prominent expression among nerve sheath tumors (%73,7). Nuclear staining with beta-catenin was rare (%4,4) and membranous staining was %23,3. TCF15 expression was found in %13,4 of cases. No significant difference was noted between the differentiated and dedifferentiated foci of dedifferentiated liposarcomas or primary and metastatic foci of sarcomas with nodal metastasis in terms of any markers (p>0,05). ALDH1 is helpful in distinction between MPNST and monophasic synovial sarcoma (%59,1 vs. %9,5); also DSRCT and Ewing's sarcoma (%75 vs. %0). CONCLUSIONS: MET tendency is a frequent finding among mesenchymal tumors. Dedifferentiation or nodal metasis were unrelated to MET. Presence of P-cadherin only in sarcomas set us thinking on its potential role in tumor progression. Markers such as ALDH1 and E-cadherin could be useful in diffential diagnoses of mesenchymal neoplasms.