Merkezi bir ısıtma sisteminde enerji ve ekserji analizi
Energy and exergy analysis in a central heating system
  1. Tez No: 650417
  2. Yazar: ERKAN ULUSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İRFAN UÇKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma, sanayileşmiş olan dünyada fosil yakıtların zaman geçtikçe tükenmesi, yenilenebilir enerji kaynaklarından henüz yeterince faydalanılamaması ve bu kaynakların elde edilmesinin pahalı olmasından dolayı, ülkemizde ve dünyada kullanılan enerjinin optimum seviyede kullanılması için ne yapılması gerektiği üzerine düşünülmüş bir çalışmadır. Bu çalışmada, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsündeki saatte 8,5 ile12 ton buhar üretebilen 2 adet buhar kazanının, 49 adet fakülte ve idari bina altlarında bulunan eşanjörler ve bu eşanjörler ile kazan arasında taşıma elemanı olan 8473 mt boru hattının enerji ve ekserji analizi yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda sistemin en önemli bölgesi olan kazanlardaki toplam enerji verimi ortalama olarak %90, ekserji verimi ise %31 olarak bulunmuştur. Tüm sistemin ekserjetik verimi ise %29 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is a study on what should bedone in order to use the energy used in our country and in the world at the optimum level due to the depletion of fossil fuels over time in the industrialized world, the inadeguate utilization of renewable energy resources and the high cost of obtaining these resources In this study, the energy and exerji analysis of 2 steams boilers that can produce 8 to 12 tons of steams per hour in of Van Yüzüncü Yıl University campus,49 heat exchangers located under the faculty and administrative buildings and 8473 mt pipeline which is a transport element between these heat exchangers and the boiler, were performed. As a result of the analysis, the total energy efficiency in the boilers, which are the most important part of the system was found to be 90%on average and the exergy efficiency 31% The exergetic efficiency of the whole system was found to be 29%