Şanlıurfa damızlık koyun keçi yetiştiricileri birliği üyelerinin örgütsel memnuniyetleri ve beklentileri üzerine bir araştırma
A research on the organizational satisfaction and expectations of the members of the sheep and goat breeders' association of Sanliurfa
- Tez No: 650419
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET REŞİT SEVİNÇ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET CANÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Hayvancılık sektörü ülke nüfusunun dengeli ve sağlıklı beslenmesine kaynak sunan, kırsal kalkınmayı sağlayan ve kırsalda refah seviyesini olumlu anlamda etkileyen önemli bir sektördür. Türkiye'de 26 Ağustos 2016 tarihinde“Islah Amaçlı Hayvan Yetiştirici Birliklerinin Kurulması ve Hizmetleri Hakkında Yönetmelik”yayınlanmıştır. Bu araştırmada; ŞDKKYB üyelerinin örgütsel memnuniyetleri ve birlikten beklentileri araştırılmıştır. Araştırma evreni 5 972 üyedir. Basit tesadüfi örnekleme yöntemine göre %98 güven seviyesi ve %10 hata payı dikkate alınarak örneklem sayısı olarak 133 üye hesaplanmıştır. Üyeler ile görüşmelerde anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan üyeler küçükbaş yetiştiricilik faaliyetleri ile ilgili temel sorunlarının; mera alanlarının azalması, yetiştiricilik maliyetlerinin artması, kırmızı et ile ilgili olarak uygulanan dış ticaret politikalarının olumsuz etkileri olduklarını belirtmişlerdir. En önemli sorunları ise genç kuşakların küçükbaş yetiştiricilik faaliyetlerine devam etmek istememeleri ve çoban yetersizliğidir. Üyeler birliğin yürütmüş olduğu faaliyetlerden genel anlamda memnundurlar. Özellikle çobanlık eğitimi, hibe ve destekler konusunda dosya hazırlama desteği ve hayvanların kayıt altına alınması gibi faaliyetler konusunda yeterli düzeyde hizmet aldıklarını belirtmişlerdir. Ancak yasal mevzuat çerçevesinde birliklerin veteriner hekim ya da hayvan sağlığı kontrolü gibi faaliyetleri yürütemediklerini dile getirmişlerdir. Dolayısıyla üyelerin birliklerden en önemli beklentileri teknik ve sağlık konularında faaliyetlerine destek olunmasıdır. Diğer taraftan hayvansal ürünlerinin pazarlanması ve katma değer kazandırmaya yönelik adımların atılması da üyelerin birlikten beklentileri içerisindedir.
Özet (Çeviri)
The livestock sector is an important sector that provides resources for a balanced and healthy nutrition of the country's population, ensures rural development and positively affects the welfare level in rural areas. In Turkey, on August 26, 2016“Regulation of the Establishment and Services of Livestock Breeders Associations for the Purpose of Breeding”was published. In this study; organizational satisfaction of ŞSGBA members and their expatiations from the association were investigated. The research population has 5972 members. According to the simple random sampling method, the sample size was calculated as 133 members, taking into account 98% confidence level and 10% margin of error. Survey method was used in interviews with members. The members participating in the research stated that the main problems related to the sheep and goat breeding activities were the decrease in pasture areas, the increase in breeding costs and the negative effects of foreign trade policies on red meat. The most important problems is that young generations do not want to continue ovine breeding activities and the lack of shepherds. Otherwise, they stated that they received adequate services in activities such as shepherd training, preparation of a grant and support application file and registration of animals. However, they stated that the associations cannot carry out activities such as veterinarians or animal health control within the framework of the legal legislation. Therefore, the most important expectations of the members from the associations are to support their activities in technical and health matters. On the other hand, marketing of animal products and taking steps to add value are among the expectations of the members from the association.