Çanakkale Geyikli yöresinde organik ve konvansiyonel olarak yetiştirilen Ayvalık ve Gemlik zeytin çeşitlerinin farklı olgunluk dönemlerinde uçucu aroma bileşenlerinin karşılaştırılması
Comparison of aroma volatile components of Ayvalik and Gemlik olive cultivars growing organically and conventionally in Çanakkale Geyikli region during different maturity periods
  1. Tez No: 650441
  2. Yazar: ALİ UYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT ŞEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışma, Çanakkale Geyikli yöresinde organik ve konvansiyonel yetiştiriciliği yapılan Gemlik ve Ayvalık zeytin çeşitlerinin pomolojik ve bazı biyokimyasal niteliklerini, aynı zamanda uçucu bileşenlerinin olgunluk dönemi boyunca değişimlerinin saptanması ve kıyaslanması amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmada, 2018 yılında Çanakkale Geyikli yöresindeki Bozköy mevkisinde organik ve konvansiyonel yetiştiricilik yapılan bahçelerden 08.10.2018–02.11.2018 tarihleri arasında 15 gün aralıklarla 3 olgunluk dönemi süresince hasat edilmiştir. Toplanan örnekler Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesine ait Bahçe Bitkileri laboratuvarı'nda olgunluk dönemi boyunca meyve indeksi, meyve boyu (mm), meyve eni (mm), çekirdek boyu (mm), çekirdek eni (mm), 100 adet çekirdek ağırlığı, 100 adet meyve ağırlığı, meyvenin nem oranı (%), meyvenin et oranı (%), meyvenin olgunluk indeksi ile birlikte toplam karotenoid (µg/ml), toplam klorofil (µg/ml) miktarlarındaki farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca hasat edilen zeytinlerin yağlarında doğal olarak bulunan aldehit, alkol, ester, hidrokarbon, keton ve terpen bileşen gruplarına dahil olan uçucu aroma bileşenleri ve bunların çeşit, olgunluk ve yetiştirilme yöntemleri arasındaki farklılıklarıyla ilişkileri de belirlenmiştir. Bu iki farklı yetiştirme yönteminin her olgunluk evresinde de E-2 hekzenal, hekzenal, 1-penten-3-ol, E-2 hekzenol ve 1-penten-3-on bileşikleri ön plana çıkmış ve aralarında istatistikî bir farklılık görülmemiştir. Son olarak Çanakkale Geyikli yöresinde organik yetiştirme tekniğinin uygulanması hem ülkemiz hem de bu yöre için bir umut vadettiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine and compare the pomological and some biochemical characteristics besides the volatile compounds of the Gemlik and Ayvalık olive cultivars, which are grown organic and conventional in the Çanakkale Geyikli region, during the changes of ripeness degrees. In the study carried out, it was harvested from orchards grown organic and convantional in Bozköy location of Çanakkale Geyikli region in 2018, between the dates of 08.10.2018 and 02.11.2018, during 3 ripeness stages. Samples collected during of the maturity periods in Çanakkale Onsekiz Mart University Faculty of Agriculture at Horticulture laboratory, fruit index, fruit length (mm), fruit width (mm), seed length (mm), seed width (mm), 100 seed weight, 100 fruit the differences in weight (g), moisture content of the fruit (%), pulp content of the fruit (%), the ripeness index of the fruit (RI) and total carotenoid (µg / ml), total chlorophyll (µg / ml) amounts were determined. In addition, aldehyde, alcohol, ester, hydrocarbon, ketone and terpene volatile component groups naturally found in the oils of the harvested olives and their relationships with varieties, ripeness and cultivation methods were determined. E-2 hexenal, hexenal, 1-penten-3-ol, E-2 hexenol and 1-penten-3-one compounds came to the foreground and there were no statistical difference between all ripeness stages of these two different cultivation methods. Finally, we can say that the application of organic cultivation technique in Çanakkale Geyikli region promises hope for both our country and this region.