Zeytin ağaçlarında (Olea europaea L.) topraktan uygulanan artan dozlardaki hümik asidin yapraktaki bazı makro ve mikro besin elementleri üzerine etkisi
The effect of the increasing doses of humic acid applications to soil on some macro and micro nutrient elements in the leaves of olive trees (Olea europaea L.)
- Tez No: 604714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu araştırma Çanakkale ili Geyikli beldesi sınırları içinde kalan Bozköy'de 14 yaşındaki Ayvalık Yağlık zeytin (Olea Europaea L.) çeşidine, topraktan artan dozlarda hümik Asit (Blackjak SC; %15 hümik ve fulvik asit, pH= 4-5) uygulamasının zeytin yapraklarının besin konsantrasyonları üzerne etkisinin tespiti amacıyla 2018 yılında tek yıllık olarak yürütülmüştür. Humik asit, ağacın taç izdüşümüne, 20-30 cm toprak derinliğine artan konsantrasyonlarda [0 (kontrol), 50, 100, 200, 400 mL ağaç-1] uygulanıp tesadüf parselleri deneme modeline göre 4 tekrarlı olarak kurulmuştur. Aralık ayı sonunda alınan yaprak örnekleri laboratuvarda hazırlanarak bitki besin element içerikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out for a single year in 2018 to determine the effects of increasing doses of Humic Acid (Blackjak; 15% humic and fulvic acid, pH = 4-5) applications through soil on some nutrient element contents of 14 years old Ayvalık Oil Olive (Olea Europaea) cultivar leaves in Bozkoy which is located in Geyikli town of Canakkale province. In the experiment humic acid was applied to canopy closure and 20-30 cm depths with increasing concentrations [0 (control), 50, 100, 200, 400 mL/tree) and established as a randomized plot design with 4 replications. Leaf samples taken at the end of December were prepared in the laboratory and plant nutrient contents were determined.