Keratoplasti uygulanan olguların fonksiyonel sonuçlar ve komplikasyonlar açısından değerlendirilmesi
The evaluation of keratoplasty applied cases in terms of functional results and complications
  1. Tez No: 650443
  2. Yazar: TUNCAY KARAÇOCUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM DİNÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Çalışmaya Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'na başvuran ve Ocak 2018 ila Ekim 2019 tarihleri arasında farklı tanılar ile keratoplasti uygulanan ve dâhil edilme kriterlerini taşıyan 62 hastanın 64 gözü dâhil edildi. Tüm hastaların Mersin Üniversitesi Göz Bankası arşivinde yer alan muayene bilgileri ve ön segment görüntüleri retrospektif olarak tarandı. Hastaların keratoplasti endikasyonları, cerrahi öncesi ve sonrasında muayene bulguları, uygulanan cerrahi, cerrahi sonrasındaki tedavi, intraoperatif-postoperatif komplikasyonlar ve takip süresi sonundaki greft durumu ile ilgili bilgiler taranarak kaydedildi. Greft rejeksiyon riski yüksek olan hastalar grup-1'e (n=15), greft rejeksiyon riski düşük olanlar grup-2'ye (n=49) dâhil edildi. Greft rejeksiyon riski hastaların cerrahi öncesindeki öyküleri, cerrahi endikasyonları ve muayene bulgularına göre sınıflandırıldı. Her bir gruptaki ve tüm hastalardaki greft başarı oranları ve komplikasyonlar ayrı ayrı değerlendirildi. Çalışmaya dâhil edilen hastaların yaş ortalaması 61.62 ± 20.19 yıl iken, ortalama takip süresi 21.14 ± 6.03 ay idi. Hastaların 32'si erkek (%51.6) iken, 30'u kadındı (%48.4).
Özet (Çeviri)
The Evaluation of Keratoplasty Applied Cases in terms of Functional Results and Complications 64 eyes of 62 keratoplasty applied patients who referred Mersin University, Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between January 2018 and October 2019 with different diagnosis and have inclusion criteria were included in this study. Physical examination and anterior segment images of all patients in Mersin University Eye Bank archive have searched retrospectively. The information about keratoplasty indications of patients, physical examination data before and after surgery, the applied protocol, therapy after surgery, intraoperative and postoperative complications and graft condition after follow-up period were recorded. Patients who have higher graft rejection risk were incorporated into Group-1 (n=15), and who have lower graft rejection risk were incorporated into Group-2 (n=49). Graft rejection risk was classified according to medical history of patients before surgery, surgery indications and physical examination data. Graft success rates and complications of each patients and groups were evaluated separately. The mean age of patients included in this study was 61.62 ± 20.19, mean follow-up was 21.14 ± 6.03 months. 32 of patients were men (%51,6) and 30 were women (%48,4).