Plevral efüzyonların ayırıcı tanısında c-reaktif proteininin tanısal değeri
- Tez No: 650446
- Danışmanlar: UZMAN GÜLTEKİN TİBET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Çalışmamızda 87 hasta prospektif olarak incelendi. Plevral sıvı sitolojisi, total protein, albümin, LDH, glikoz, C-Reaktif proteini değerlerine bakıldı. Eşzamanlı kan örneği alınarak serumda total protein, albümin, LDH, C-Reaktif proteini değerlerine bakıldı. Efüzyonlar transüda-eksüda olarak ayrıldı. Serum ve plevra düzeyleri istatistiksel olarak karşılaştırıldı ve spesifite, sensitivite, doğruluk oranları hesaplandı. Transüda-eksüda ayırımında, parapnömonik efüzyonlarda, malign-nonmalign hastalıkların ayırımında plevral effüzyonların ayırıcı tanısında istatistik olarak anlamlı olup olmadıkları hesaplanarak sensitite, spesifite ve tanısal doğruluk değerleri hesaplandı. Bu sonuçlar eşliğinde plevral efüzyonların ayırıcı tanısında plevral sıvı ve serum CRP, albümin düzeylerinin transüda-eksüda ayırımında Light kriterlerine alternatif olup olamayacağını ve Light kriterleri ile birlikte kullanımının tanısal doğruluk değerini arttırıp arttırmayacağını değerlendirdik.
Özet (Çeviri)
87 patients were examined prospectively in our study. Pleural fluid cytology, total protein, albumin, LDH, glucose, C-Reactive protein values were measured. Simultaneous blood samples were taken and serum levels of total protein, albumin, LDH, C-Reactive protein were measured. Effusions were divided as transudate-exudate. Serum and pleural levels were compared statistically and specificity, sensitivity and accuracy rates were calculated. The sensitivity, specificity and diagnostic accuracy values were calculated by calculating whether they were statistically significant in the differential diagnosis of pleural effusions in the differentiation of transudate-exudate, parapneumonic effusions, and differentiation of malignant and nonmalignant diseases. In light of these results, we evaluated whether pleural fluid and serum CRP and albumin levels could be an alternative to Light criteria in the differentiation of transudate-exudate in the differential diagnosis of pleural effusions and whether its use together with Light criteria would increase the diagnostic accuracy value.