İzole mediyastinal veya hiler lenfadenopatinin tanısında endobronşiyal ultrasonografi rehberliğinde transbronşiyal iğne aspirasyonunun etkinliği
The efficiency of transbronchial needle aspiration under the guidance of endobronchial ultrasound in the diagnosis of isolated mediastinal or hilar lymphadenopathy
- Tez No: 650453
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDAL İN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, izole mediastinal ve/veya hiler lenfadenopati (İMHL) nedeni ile endobronşiyal ultrasonografi rehberliğinde yapılan transbronşiyal iğne aspirasyonu (EBUS-TBİA) yapılmış hastalarda işlemin tanısal verimini saptamak ve etyolojide saptanan farklı lenf nodu patolojilerini birbirinden ayırt etmek için kullanılabilecek klinik ve sonografik bulguları analiz etmektir. Çalışmamıza, son 3 yıl içinde İMHL etyolojisini araştırmak için EBUS-TBİA işlemi yapılmış hastalar alındı. Hastaların dosyalarından demografik verileri, başvuru semptomları, lenfadenopati ile ilişkili olabilecek komorbid hastalıkları ve EBUS bulguları kayıt edildi. Retrospektif olarak planlanan bu çalışmaya, çalışma kriterlerini karşılayan toplam 120 hasta alındı. Hastaların 66'sı (%55) kadın, 54'ü (%45) erkekti ve yaş ortalaması 54,4 ± 14,3 idi. 120 hastanın 88'ine (%73,3) EBUS-TBİA işlemi ile tanı konulduğu saptandı. Hastaların 54'ünde granülomatöz hastalıklar, 21'inde malign hastalıklar saptanırken, 13 hastada ise antrakotik lenf nodu olduğu görüldü. EBUS-TBİA işleminin sensitivitesi %89,8, negatif prediktif değeri %68,7 ve tanısal verimi %91,6 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the diagnostic efficiency of the process in patients who underwent transbronchial needle aspiration under the guidance of endobronchial ultrasound (EBUS-TBNA) due to isolated mediastinal or hilar lymphadenopathy (IMHL) and to analyze clinic and sonographic findings that can be used to differentiate lymph node pathologies identified in the etiology. In our study, the patients who underwent the EBUS-TBNA procedure to investigate the etiology of IMHL in the last 3 years were included. The demographic data, symptoms upon application, comorbid diseases that can be related to lymphadenopathy, and EBUS findings were recorded from the files of the patients. In this retrospective study, 120 patients who met the criteria in the study were evaluated. 66 (55%) of the patients were females while 54 (45%) of the patients were males. The mean age of the patients was 54,4 ± 14,3. Of 120 patients, it was determined that 88 (73,3%) of the patients were diagnosed by using the EBUS-TBNA procedure. It was determined that 54 of the patients had granulomatous diseases while 21 of the patients had malignant diseases in addition to 13 patients who had anthracotic lymph nodes. According to these results, it was determined that the sensitivity of EBUS-TBNA was 89,8% in addition to the negative predictive value of 68,7% and the diagnostic efficiency of 91,6%.