Uzun süreli sportif antrenmanın alt ekstremite kuvvet profilleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi
The assessment of the impacts of long-term sport exercises on the strength profiles of lower extremity
  1. Tez No: 650463
  2. Yazar: ERKİN KADRİ AKSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELDA UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Bu çalışmada, uzun süreli sportif antrenmanın alt ekstremite kuvvet profilleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Diz ekleminde, yoğunluklu olarak farklı eklem hareket açıklıklarında performans gerektiren basketbol ve krosfit sporcularının antrenman programlarının zirve tork (diz ekstansör ve fleksör kasları) ve optimum açı değerlerinde farklılık meydana getirip getirmediğinin araştırılması planlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu araştırmaya, 18-30 yaş arasında gönüllü 18 erkek basketbol (yaş: 19.8±2.1, boy: 189.3±7.2, ağırlık: 84.6±10.2), 15 krosfit sporcusu (yaş: 24.9±4.2, boy: 175.4±7.6, ağırlık: 77.7±12.4) ve 18 sedanter birey (yaş: 21.1±2.4, boy: 176.8±7.3, ağırlık: 69.8±9.7) olmak üzere toplam 51 kişi katılmıştır. Sporculara ilk olarak boy ve vücut ağırlığı ölçümleri yapılmış ardından yük altında ayak bileği eklem hareket açıklığı testi yapılmıştır. Daha sonra sırasıyla maksimum konsantrik ve eksantrik diz ekstansiyon ve fleksiyon tork parametreleri, Biodex izokinetik dinamometre cihazı kullanılarak ölçülmüştür. Bulgular: Krosfit ve basketbol gruplarının diz ekstansör ve fleksör kaslarının optimum açı (OA) değerlerinde anlamlı düzeyde bir fark bulunamamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to evaluate the impacts of long-term sport exercise on the force profiles of lower extremity. It was planned to investigate whether the exercise programs of basketball and crossfit athletes, which require performance in different ranges of joint motion intensively, cause any difference in the peak torque (knee extensor and flexor muscles) and optimum angle values of knee joint. Material and methods: A total of 51 voluntary individuals between 18 and 30 years old, consisting of 18 male basketball players (age: 19.8±2.1, height: 189.3±7.2 cm, weight: 84.6±10.2 kg), 15 male crossfit athletes (age: 24.9±4.2, height: 175.4±7.6 cm, weight: 77.7±12.4 kg) and 18 sedentary male individuals (age: 21.1±2.4, height: 176.8±7.3 cm, weight: 69.8±9.7 kg) participated in this study. Athletes' dorsiflexion joint range of motion and the maximum concentric and eccentric knee extension and flexion torques were measured by using Biodex isokinetic dynamometer, respectively. Results: No significant difference was found in the optimum angle (OA) values of knee extensor and flexor muscles of crossfit and basketball groups (p>0.05).