Açık kalp cerrahisinde pompa süresi uzayan vakalarda entegreli ve entegresiz oksijenatör kullanımına bağlı preop ve postop dönemlerdeki böbrek fonksiyon değerleri
Kidney function values in preop and postop periods related to the use of oxygenators with integrated and none-integrated pump time in open heart surgery
  1. Tez No: 650462
  2. Yazar: ADEM AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KORHAN ERKANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Perfüzyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Perfüzyon; bir taşınma ortamıyla kan ve/veya benzer bir sıvının hücre, doku ve organların ihtiyaç duyduğu metabolik yapı taşlarının taşınması durumudur. Kardiyo Pulmoner By-Pass (KPB) cerrahisinde kalbin pompa fonksiyonunun ve akciğerin gaz değişim fonksiyonunun geçici olarak hastanın damar sistemine bağlanan bir pompa ve bir oksijenatör (Kalp Akciğer Makinesi) ile sağlandığı sisteme perfüzatör denir. Oksijenatörler ekstrakorporeal dolaşım sırasında hastanın akciğerlerinin görevlerini üslenen aygıtlar olarak tanımlanırlar. Ancak adlarının gösterdiği gibi yalnız oksijen transportu değil, karbondioksit, anestetik ajanlar ve başka gazların da dolaşımdan alınması ve verilmesini sağlarlar. Ekstrakorporeal sirkülasyon parçaları içinde kanın temas ettiği en geniş yabancı yüzeyi oluşturmaktadır bu nedenle de kan elemanlarının en büyük hasara uğradığı bölümdür. Bu çalışmanın amacı; uzamış erişkin açık kalp ameliyatı sırasında kullanılan entegreli ve entegresiz oksijenatörlerin preop ve postop üre-kreatinin düzeylerini karşılaştırmaktır. Araştırmaya İstanbul Medipol Üniversitesi Hastanesinde 01.12.2019-28.02.2020 tarihleri arasında açık kalp ameliyatı olan 60 (30 entegreli oksijenatör kullanılan, 30 entegresiz oksijenatör kullanılan) hasta örneklem olarak alınmıştır. Veriler SPSS 22.0 for Windows programı ile bilgisayar ortamında analiz edildi. Öncelikle verilerin normallik dağılımı için Kolmogorov-Smirnov testi yapıldı ve normal dağılmadıkları tespit edildi. Bu nedenle parametrik olmayan testlerden Mann Whitney U ve Wilcoxon işaret testleri uygulandı. Tanımlayıcı bilgiler için sayı ve yüzde analizi; üre ve Kreatinin için ortalama ve standart sapma analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
Perfusion; It is the transport of metabolic building blocks of blood and / or a similar fluid with a transport medium required by cells, tissues and organs. In Cardio Pulmonary By-Pass (CPB) surgery, the system in which the pump function of the heart and the gas exchange function of the lung are provided by a pump and an oxygenator (Heart Lung Machine) temporarily connected to the patient's vascular system is called a perfuser. Oxygenators are defined as devices that take on the functions of the patient's lungs during extracorporeal circulation. However, as their names indicate, they provide not only oxygen transport, but also carbon dioxide, anesthetic agents and other gases from the circulation. It forms the largest foreign surface in contact with the blood in the extracorporeal circulation parts, therefore it is the part where the blood elements suffer the greatest damage. The aim of this study is; to compare the preoperation and postoperation urea-creatinine levels of integrated and non-integrated oxygenators used during adult open-heart surgery. 60 patients (30 integrated oxygenators and 30 non-integrated oxygenators) who underwent open heart surgery between 01.12.2019-28.02.2020 at Istanbul Medipol University Hospital were included in the study. The data were analyzed in computer environment with SPSS 22.0 for Windows program. First of all, Kolmogorov-Smirnov test was performed for normality distribution of the data and it was found that they were not distributed normally. Therefore, Mann Whitney U and Wilcoxon sign tests, which are nonparametric tests, were used. Number and percentage analysis for identifying information; Mean and standard deviation analyzes were performed for urea and creatinine.