Benchmarking application based on international customer satisfaction
İç müşteri memnuniyetine dayalı benchmarking (kıyaslama) uygulaması
  1. Tez No: 65048
  2. Yazar: GÜLÇİN BÜYÜKÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KAYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
VI ÖZET Birçok şirket performanslarını sürekli iyileştirme çalışmalarına başladıklarında önemli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bir işletmenin performansım arttırmaya yardım edecek mevcut yöntemler içinde, benchmarking (kıyaslama) günümüzde en etkin ve etkili yönetim araçlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bununla birlikte benchmarking çoğu kez, yararlarını engelleyen ve gerçekleşen çalışmalardan faydalanıp tekrar kullanılmasını zorlaştıran, bir modelleme ve teorik düşünceden yoksun olarak görünmektedir. Bu tezin amacı benchmarking sürecini standartlaştırmak ve süreç adımlarına eşlik edecek teknik ve metotlar önermektir. Benchmarking sürecini 5 evre olarak grupladık ve bizim çalışmamız bu sürecin ilk iki evresine yönelik : bir işletmenin temel süreçlerinin iç performansını ölçme ve analiz (evre 1), ve benchmarking çalışmasının konu ve ortaklarını belirleme (evre 2). Bu amaçla, birinci evreye bağlı olarak, Olympios modeline dayanan bir teşhis yöntemi kullanılmıştır. Bu model iç müşteri memnuniyetinin değerlendirilmesine dayanmaktadır. Şirket bilgisi bu alet ile yapılaştırılmakta ve sonuçta şirketin güçlü ve zayıf noktalan tespit edilmektedir, ikinci evrede, üç değişik veri analizi yöntemi (kelime analizi, ortak faktör analizi ve temel bileşenler analizi) kullanılmıştır. Bu evreler iç benchmarking (şirket içinde farklı iş alanları arasında karşılaştırma) ve dış benchmarking (farklı şirketler arasında karşılaştırma) çalışmaları amacına yöneliktir. Benchmarking uygulaması için üç veri şirketi seçilmiştir. İlgili veriler toplanmış, analiz edilmiş ve sonuçlan açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many enterprises confront serious difficulties when they decide to undertake a continuous improvement of their performance. Among the approaches which may help an enterprise to improve its performance, benchmarking is required today as one of the most efficient and effective management tool. However, benchmarking seems often lacking a modeled and theoretical thinking which hinders the benefits and makes difficult the reuse of realized experiments. The aim of this thesis is to formalize the benchmarking process and to propose the tools and methods accompanying the steps of that process. We have grouped benchmarking process into five phases, and our work focuses on the first two phases of this process : measurement and analysis of internal performance of the enterprise's core processes (phase 1), and determination of subject and partners of a benchmarking study (phase 2). For this purpose, related to the first phase, a method of diagnosis, which relies on the Olympios model, is employed. This model is based on the assessment of internal customer satisfaction. Enterprise information is structured through this instrument and consequently strong and weak points are identified. In the second phase, three different methods of data analysis (lexical analysis, principal components analysis and common factor analysis) are utilized. These phases serve the purpose of an internal benchmarking (comparison between different domains of activities in the enterprise) and of an external benchmarking study (comparison between different enterprises). Three data enterprises are selected for the benchmarking application. Related data are collected and analyzed, and results are reported.