An Application generator for computer telephony system for windows NT environment
- Tez No: 65047
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Windows NT ortamında çalışan, bilgisayar telefon uygulamaları için bir uygulama geliştirme programı tasarlanmıştır. Bunun için uygulama geliştirme' de kullanılan değişik yöntemler kullanılmıştır. PC tabanlı ses işleme temelleri Dialogic ses işleme modeli kullanılarak açıklanmıştır. Değişik yazılım parçalan karşılaştırılmış, OLE teknolojisi tartışılmıştır. Bu çalışmada kullanılan yöntem iki bölümden oluşmaktadır: İlk bölümde bilgisayar telefon uygulamalarında kullanılan fonksiyon ve parametreler incelenmiş ve kullanıma açılmıştır. İkinci bölümde ise bu fonksiyon ve parametreler görsel olarak programcıya sunulmuş, ve uygulamının görsel olarak geliştirilmesi tasarlanmıştır. Bilgisayar telefon uygulamasının fonksiyonlarının ve parametrelerinin kullanması uygulama geliştirme yazılını tarafından, yazılmış parçalan ile sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, we developed an application generator for computer telephony systems for Windows NT environment. Different approaches for developing the application generator are discussed. Basics of PC-voice processing with specific information about dialogic voice processing model are explained. Different software components are compared and OLE technology is discussed. The approach followed in this study has two parts: the first is exposing computer telephony functionalities and properties for use by other applications. The second part is representing these functionalities and properties visually so that the telephony applications programmers will be able to design and develop their applications visually. Software components are used to enable the applications generator expose computer telephony functionalities and properties.