Uludağ Üniversitesi Çocuk Yoğun Bakım ve Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitelerinde sağlık bakımı ilişkili enfeksiyon epidemiyolojisinin retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of health care associated infection epidemiology in Uludağ University Pediatric Intensive Care and Neonatal Intensive Care Units
  1. Tez No: 650552
  2. Yazar: NEBAHAT ZEYNEP ÖZASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL HACIMUSTAFAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonlar hastalarda artmış morbidite, mortalite ve maliyete neden olur ve hastanede yatan hastalarda sık görülen bir komplikasyondur. Bu çalışma ile hastanemizde Çocuk ve Yenidoğan Yoğun Bakım Üniteleri'nde Ocak 2012-Aralık 2018 tarihleri arasında saptanan sağlık bakımı ilişkili enfeksiyonların insidansı, dansitesi, invaziv araç kullanımı, etkenlerin dağılımı, risk faktörleri, mortalitesi, maliyeti ve bunların birbirleriyle ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlandı.
Özet (Çeviri)
Healthcare-associated infections cause increased morbidity, mortality and cost in patients and are a common complication in hospitalized patients. With this study, it was aimed to evaluate the incidence, density, use of invasive vehicles, distribution of factors, risk factors, mortality, costs and their relations with each other of healthcare-associated infections detected between January 2012 and December 2018 in Pediatric and Neonatal Intensive Care Units in our hospital.