Çocukluk çağındaki trombozlu hastalarımızın değerlendirilmesi
Evaluation of childhood patients with thrombosis
- Tez No: 650573
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN REVİDE ŞAYLI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Tromboz çocukluk çağında nadir görülmekte olup, çocuklarda bu konudaki bilgiler sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı hastanemizde tromboz nedeniyle izlenen hastaların araştırılmasıydı. A. Çalışmaya 103 trombozlu hasta alındı. Hastaların epidemiyolojik özellikleri, klinik semptom ve bulguları, altta yatan hastalıklar, trombofilik risk faktörleri, ailede kalıtsal faktör varlığı, tedavi şekilleri ve komplikasyonlar değerlendirildi. 1. Hastaların ilk bulgularının ortaya çıktığı yaş ortalama 48 ±4.42 aydı. En sık klinik bulgu hemiparezi (%58.2) idi. 2.Tüm hastaların %34.9'unda altta yatan hastalık vardı. En sık altta yatan hastalıklar perinatal hipoksi (%7.7), konjenital kalp hastalığı (%7.7) ve enfeksiyon (%3.8) idi. 3.Trombofilik risk faktörlerinden en sık aktive protein C rezistansı (APCR) (%49.1) ve Faktör V Leiden (FVL) (%21.3) mutasyonu saptandı. 4. Sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında tromboz riski FVL mutasyonu (OR: 3.4 %95 CI: 1.305-8.829), protrombin 20210A (PT G20210A) mutasyonu (OR: 4.7 %95 CI: 1-22.2) ve homozigot metilen tetrahidrofolat (MTHFR) mutasyonu (OR: 2.7 %95 CI 1-7.2) olanlarda yüksek bulundu. 5. Altta yatan hastalık olmasa da FVL, PT20210A, MTHFR mutasyonlarının tromboz riskini arttırdığı bulundu (sırayla p:0.394, p:1, p:0.95). 6. Hastaların %12.6'sında ailede kalıtsal trombofilik faktör bulunmaktaydı. 7. Hastalardan yalnızca biri kaybedildi, bir hastada tromboz tekrarladı, bir hastada kanama oldu. B. Ekstraserebral trombozlu hastalar, serebral trombozlu hastalarla karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Although thrombosis in childhood is rare, little is known about thrombosis in children. The aim of this study was to investigate the thrombotic patients following in our hospital. A. A total of 103 patient accepted for the study. Epidemiological features, clinical symptoms and signs, underlying diseases, thrombophilic risk factors, presence of hereditary factors in family, therapy types and complications of patients were evaluated. 1. The age of first signs were mean of 48 ±4.42 months. Hemiparesis (%58.2) was the most clinical symptom. 2. Underlying disease was detected %34.9 of all patients. The most common underlying diseases were perinatal hypoxia (%7.7), congenital heart disease (%7.7) and infection (%3.8). 3. Activated protein C resistance (APCR) (%49.1) and Factor V Leiden mutation (%21.3) were the most common thrombophylic risk factors. 4. Thrombosis risk was significant for FVL mutation (OR: 3.4 %95 CI: 1.305-8.829), protrombin 20210A (PT G20210A) mutation (OR: 4.7 %95 CI: 1-22.2) and homozygous methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR) mutation (OR: 2.7 %95 CI 1-7.2) in patients comparing healthy controls. 5. FVL, PT20210A, MTHFR mutation were found to increase thrombosis risk (in order of p:0.394, p:1, p:0.95) without presence of underlying disease. 6. Familial hereditary risk factors were found in %12.6 of patients. 7. Only one patient died, recurrence of thrombosis in one patient and hemoragy in the other were seen. B. Patients with extracerebral thrombosis were compared with cerebral thrombosis. 1.