Çocukluk çağında tromboz: İnsidans, risk faktörleri ve tanısal yaklaşımlar
Thrombosis in childhood: İncidence, risk factors and diagnostic approaches
- Tez No: 764868
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAR ÇAKI KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Hematolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
AMAÇ: Çocukluk çağı trombozlarının gerçek insidansı net olarak bilinmemektedir. Erişkinlere göre daha nadir görülmekle birlikte, sıklığı giderek artmaktadır. Yarattığı morbidite ve mortalite ile önemli bir sekonder komplikasyon olan tromboz, daha fazla tanınmaya başlamıştır. Görüntüleme yöntemlerinin artmasıyla kronik hastalıklara sahip hastaların yaşam süresi uzamıştır. Tromboz tanısı alan hastaların sıklığında ciddi bir artış olmuştur. Tromboz etyolojisi kalıtsal ve edinsel nedenlerle birlikte multifaktöriyeldir. Biz çalışmamızda; çocukluk çağı trombozlarının sıklığının, risk faktörlerinin ve tanısal yaklaşımlarının tanımlanmasını ve bulgularımızın güncel literatür bilgileri ışığında tartışılmasını amaçlandık. GEREÇ ve YÖNTEM: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne Ocak 2018- Aralık 2021 tarihleri arasında başvuran ilk kez tromboz tanısı alan, çeşitli görüntüleme yöntemleriyle tromboz saptanmış 0-18 yaş arası hastalar incelenerek 148 hasta çalışmaya dahil edildi. BULGULAR: Çalışmamızda hastaneye başvuran hastalar arasında tromboz insidansı 1.43/10.000 oranında saptandı. COVID sonrası dönemde tromboz insidansı artmış bulundu ancak bilinen COVID enfeksiyonu nedeniyle takip edilen hiç bir hastada tromboza rastlanmadı. 90 hasta (%60,8) erkek, 58 hasta (%39,2) ise kız cinsiyetteydi. Yenidoğan dışındaki hastaların yaş ortalaması 118 ay olup, 39 hasta (%26,3) yenidoğan yaş grubundaydı. Çalışmamızda venöz trombozun görüldüğü 138 hasta (%93,2) , arteriyel trombozun görüldüğü 4 hasta (%2,7) , her ikisinin de görüldüğü 6 (%4,1) hasta vardı. Tromboz lokasyonlarına göre %28,4 ile en sık intrakraniyal trombozlar, %20,3 ile ikinci sırada portal ven trombozları ve %17,6 ile üçüncü sırada alt ekstremite derin ven trombozları şeklinde tespit edildi. Yenidoğan yaş grubunda en sık görülen portal ven trombozuydu. Başvuru şikayetleri arasında şişlik (%36,5) ve kızarıklık (%12,2) en sık görülen semptomlardı. Hastalarımızda x %16,9 oranında romatolojik hastalık, %15,5 oranında prematürite, %13,5 oranında malignite mevcuttu. Hastaların %72,9'unda edinsel risk faktörü, %66'sında kalıtsal risk faktörü saptanırken; %4,7'sinde ise herhangi bir risk faktörü bulunamadı. En sık rastlanan edinsel risk faktörü santral venöz kateterdi, trombozların %39,2'si kateter ilişkiliydi. Kateter ilişkili trombozu olan hastaların yaş ortalaması daha düşük bulundu. Yenidoğan döneminde portal ven trombozu saptanan hastaların tamamı kateter ilişkiliydi. Kateter ilişkili trombozlar en sık portal vende görülürken, ikinci sırada ise alt ekstremite venöz sistemde görüldü. En sık rastlanan kalıtsal risk faktörünün MTHFR mutasyonu (%34), ikinci sırada ise FVL mutasyonu (%19,3) olduğu görüldü. SONUÇ: Çocukluk çağı trombozlarının sıklığı giderek artmaktadır. Etyolojisinde bir çok kalıtsal ve edinsel risk faktörü vardır. Risk faktörlerinin doğru belirlenmesiyle önlenebilir bir komplikasyondur. Trombozların önlenmesiyle kronik hastalığa sahip bir çok hastanın yaşam kalitesi arttırılabilir. Görüntüleme yöntemlerinin gelişmesiyle daha hızlı tanınmakta, tanı ve tedavideki başarımızın günden güne arttığı görülmektedir. Etyolojiye yönelik tetkiklerin daha özenli yapılması, koruyucu hekimlik ön planda tutularak trombozların önlenmesi gerekmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Pediatrik tromboz; İnsidans; Risk faktörleri
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The true incidence of childhood thrombosis is not clearly known. Although thrombosis is seen less frequently in children than in adults, the incidence of thrombosis is gradually increasing. Thrombosis, which is an essential secondary complication with morbidity and mortality, has begun to be recognized more. There has been a significant increase in the number of patients diagnosed with thrombosis but thanks to the increase in imaging methods, the life expectancy of patients with chronic diseases has increased. The etiology of thrombosis is multifactorial with hereditary and acquired causes. This study aimed to define the frequency, risk factors, and diagnostic approaches of childhood thrombosis and to discuss the findings with the parallel of current literature. MATERIALS and METHODS: A total of 148 patients between 0 and 18 years old were included in the study, who were diagnosed with thrombosis for the first time by various imaging methods when they were admitted to the Health Sciences University Umraniye Training and Research Hospital from January 2018 to December 2021. RESULTS: In the study, the incidence of thrombosis among patients admitted to the hospital was found to be 1.43/10.000. The incidence of thrombosis was found to increase in the post-COVID period, but no thrombosis was found in any patient followed up for known COVID infection. 90 patients (60.8%) were male and 58 patients (39.2%) were female. The mean age of patients excluding newborns was 118 months, and 39 patients (26.3%) were in the neonatal age group. In the study, there were 138 patients (93.2%) with venous thrombosis, 4 patients (2.7%) with arterial thrombosis, and 6 (4.1%) patients with both. According to the location of thrombosis, the most common intracranial thrombosis was 28.4%, portal vein thrombosis was second with 20.3%, and lower extremity deep vein thrombosis was third with 17.6%. xii Portal vein thrombosis was the most common in the neonatal age group. Swelling (36.5%) and redness (12.2%) were the most common symptoms among the admission complaints. 16.9% of the patients had rheumatologic disease, 15.5% had prematurity, and 13.5% had malignancy. Acquired risk factors were found in 72.9% of the patients, and hereditary risk factors were found in 66% and no risk factor was found in 4.7%. The most common acquired risk factor was central venous catheter, 39.2% of thromboses were catheter-related. The mean age of patients with catheter-related thrombosis was found to be lower. All patients with portal vein thrombosis in the neonatal period were catheter-related. Catheter-related thrombosis was most common in the portal vein, followed by the lower extremity venous system. The most common hereditary risk factor was MTHFR mutation (34%), followed by FVL mutation (19.3%). CONCLUSION: The incidence of childhood thrombosis is increasing. There are many hereditary and acquired risk factors in the etiology of thrombosis. Thrombosis is a preventable complication with the correct determination of risk factors, and the quality of life of many patients with chronic diseases can be improved by preventing thrombosis. With the development of imaging methods, it is recognized faster and the success in diagnosis and treatment is increasing day by day. Thrombosis can be prevented with meticulous examinations for etiology and preventive medicine activities. KEYWORDS: Pediatric thrombosis; Incidence; Risk factors.