Microprocessor based control of AC induction motor
AC endüksiyon motorunun mikroişlemci tabanlı kontrolü
- Tez No: 65058
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Endüksiyon motorları endüstride en fazla karşılaşılan, basit, ucuz, ve kolay bakımı olan motorlardır. Ne yazık ki, bu motorlarda verimli bir hız kontrolü ancak ayarlanabilir hız kontrol sürücüleri ile mümkündür. Bu yüzden, bu tezde endüksiyon motorlarının hız kontrolü için microişlemci tabanlı bir kontrol sistemi geliştirildi. Endüksiyon motorlarının hız kontrolü için, klasik alan yönlendirici kontrol tekniği kullanıldı. Alan yönlendirici kontrol tekniği endüksiyon motorlarının yalnızca doğru akım motorlarının kullanılabildiği yüksek performanslı uygulamalarda kullanılmasına olanak sağlar. Alan yönlendirici kontrol tekniği endüksiyon motorlarının doğru akım motorunun kontrolü ile aynı şekilde kontrolüne olanak sağlar. Düzenekte, alan yönlendirici kontrol algoritması seri haberleşme kartı vasıtası ile bir PC ile haberleşen 8088 tabanlı mikroişlemci sistemi üzerinde çalışır. İki tane geri besleme kartı, kodlayıcı kart ve akım ölçme kartı, motorun hızını ve herbir fazdaki akımı ölçmek için kullanılır. Sinüsoydal pwm sinyal üreteç kartı çevirim kartında bulunan altı transistoru tetiklemek için kullanılır. Bu sistem 250 Watt1 lık bir endüksiyon motorunun hızını kontrol etmek için kullanıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Induction motors are the most frequently encountered motors in industry, since they are simple, low-cost and easy to maintain motors. Unfortunately, efficient wide range speed control of these motors are only possible when an adjustable speed control drive is available. Therefore, a microprocessor based control system has been developed to control the speed of the induction motors. In order to control the speed of the induction motor, a classical standard field oriented control has been used. The field oriented control techniques make possible the application of induction motor for high performance applications where only dc drives were applied. The field oriented control scheme enables the control of the induction motor in the same way as a separately excited dc motor. In the implementation, the field oriented control algorithm runs on a 8088 based microprocessor system which communicates with a PC by means of a serial communication card. Two feedback card, encoder card and current detection card, is used to detect the speed of the motor and currents of each phase of the motor, respectively. Sinusoidal pwm signal generator card is used to trigger the six transistors of the inverter card. Finally, this system has been used to control the speed of a 250W induction motor.