Production of 6-aminopenicillanic acid by using immobilized escherichia coli cells.
  1. Tez No: 65057
  2. Yazar: BİRSEN GÜNEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMABLE HORTAÇSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET 6-Aminopenisilanik asit (6-APA), yan sentetik penisilin üretiminde kullanılan önemli bir kimyasaldır. 6-APA, immobilize penisilin açilaz kullanılarak Penisilin G'nin enzimatik hidroliz reaksiyonu ile üretilir. Bu çalışmada endüstride daha ekonomik olan immobilize hücre teknolojisi kullanılarak 6-APA üretimi incelenmiştir. Penisilin açilaz enzimi içeren E.coli hücreleri 3 değişik immobilizasyon metaryalleri üzerine tutuklama metodu ile immobilize edilmiştir. Hidroliz reaksiyonun optimal koşullan belirlenmiş, sıcaklık ve pH karşı kararlılıkları araştırılmıştır. En yüksek aktivite, E.coli hücrelerinin k karagina üzerinde immobilize edilmesine rağmen, en yüksek operasyon kararlılığı poliakrilamit materyalinde bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada enzim kinetiğinin parametreleri ve poliakrilamit kullanılarak tutuklanmış hücrelerinin aktiviteleri üzerindeki kütle transfer etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT 6- Amino penicillanic acid (6-APA) is an important chemical in the production of semi-synthetic penicillin. 6-APA is commonly produced from the natural penicillin, Penicillin G, by an enzymatic hydrolysis process using immobilized Penicillin Acylase. In this thesis work, immobilized whole cell technology which can be more economical in the industry was investigated. Escherichia coli cells which contain Penicillin acylase activity were immobilized by the entrapment method in three different immobilization materials. Optimum production conditions were determined and stability of enzyme activity against temperature, pH and batch cycle were studied. Although the highest activity was found in Escherichia coli cells immobilized in k carregeenan, the highest operational stability was obtained in cells immobilized in polyacrylamide. Parameters for the enzyme kinetics and for the effect of mass transfer on the activity of the immobilized cells in polyacrylamide were determined.