Kumaşlarda hidrofilite ve kapilarite ölçümünü sağlayan test cihazının geliştirilmesi
Development of a test device to measure hydrophilicity and capillarity in fabrics
- Tez No: 925678
- Danışmanlar: PROF. DR. GAMZE SÜPÜREN MENGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Industrial Design, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Kültürü ve Uygulamaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Normal aktiviteler sırasında ve normal atmosfer koşullarında, vücutta metabolizma nedeniyle üretilen ısı, temas, konveksiyon ve radyasyon yoluyla atmosfere salınmakta ve vücut sıcaklığının korunması için terleme buhar formunda gerçekleşmektedir. Ancak, yüksek seviyede bedensel aktivite yaparken ve/veya daha yüksek atmosfer sıcaklıklarında, ısı üretimi çok yüksektir ve bu ısıyı ciltten atmosfere iletmek için ter bezleri sıvı ter üretmektedir. Rahat bir durumda olmak için, giyilen giysi terlemenin ciltten dış atmosfere iletilmesine izin vermelidir. Sıvı terin giysi içerisindeki yayılımı ya da bulunduğu noktadan taşınması da önemli bir husustur. Ayrıca, kumaşlar ter dışındaki sıvılarla da temas etmektedir. Kumaşların bu tip durumlarda su emme özelliği (hidrofillik) de büyük önem taşıdığından, farklı şekillerde suya maruz kalan kumaşların gösterdiği davranışın da hassas bir şekilde ölçülmesi gerekmektedir. Bu ölçümü gerçekleştirebilmek için kullanılan çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Yapılan tez çalışmasıyla geliştirilen cihaz, tekstil sektöründe birden fazla metoda göre ölçüm yapabilmektedir. Manuel olarak gerçekleştirilen bu testlerin otomatik olarak tespitini sağlayan bu cihaz ile, testi yapan kişiden kaynaklanabilecek hata payı oluşabilmesi olasılığının da ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Bu cihaz ile testlerin en doğru şekilde yapılmasına olanak sağlamanın yanı sıra, tekstil kalite kontrol cihazı geliştirme alanında Ülkemiz sanayicisine, kendi pazarını oluşturma potansiyeline sahip yeni bir cihaz ile destek olunması hedeflenmiştir. Yapılan istatistiksel değerlendirme çalışmaları ışığında, geliştirilen yeni ölçüm cihazının tekrarlanabilir, güvenilir sonuçlar verdiği ispatlanmış; klasik metotla manuel olarak gerçekleştirilen testlerle yeni geliştirilen cihazın vermiş olduğu değerlerin aynı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Geliştirilen cihazın endüstriyel olarak kullanım açısından bir objektif yöntem olarak önerilebileceği sonucuna ulaşılmıştır. Bu tez çalışması kapsamında, cihaz için yapılan tüm tasarımsal çalışmalar, tekstil endüstrisinin ihtiyaç duyduğu analiz beklentisinin giderilmesi açısından önemli kazanımlar oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
During normal activities and under standard atmospheric conditions, the heat generated in the body due to metabolism is dissipated into the atmosphere through conduction, convection, and radiation, and the body regulates its temperature by sweating in vapor form. However, during high levels of physical activity and/or at higher atmospheric temperatures, heat production increases significantly, prompting the sweat glands to produce liquid sweat to transfer this heat from the skin to the atmosphere. To maintain comfort, the clothing worn must allow sweat to transfer from the skin to the external atmosphere. The distribution or transport of liquid sweat within or from the garment is also a critical consideration. In addition, fabrics come into contact with liquids other than sweat. Since the water absorption (hydrophilicity) of fabrics is also of great importance in such cases, the behavior of fabrics exposed to water in different ways should be measured precisely. There are various methods used to perform this measurement. The device developed with the thesis study can measure according to more than one method in the textile sector. With this device, which automatically detects these tests performed manually, it is aimed to eliminate the possibility of a margin of error that may arise from the person performing the test. In addition to allowing the tests to be performed in the most accurate way with this device, it is aimed to support our country's industrialists in the field of textile quality control device development with a new device that has the potential to create its own market. Statistical evaluation studies demonstrate that the newly developed measurement device provides repeatable and reliable results. It has been verified that the values obtained using the new device are consistent with those from the manual tests performed using traditional methods. Therefore, the developed device can be recommended as an objective method for industrial use. All design efforts undertaken for the device as part of this thesis contribute significant advancements in meeting the analytical needs of the textile industry.