Peri-implantitis hastalarında tükürük stres belirteçleri ve enflamatuar sitokin seviyelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of salivary stress markers and inflammatory cytokine levels in peri-implantitis patients
  1. Tez No: 650610
  2. Yazar: FATMA SOYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BERRİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çalışmamızda insanların yaşam kalitesini önemli ölçüde etkileyen, bir çok hastalığın gelişmesine de neden olan stresin peri-implant hastalıklardaki etkisini değerlendirmek amacıyla enflamatuar sitokin seviyeleri ve tükürük stres belirteçlerinin ilişkisi incelenmiştir. Çalışmamıza Gazi Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Anabilim Dalına çeşitli nedenlerden dolayı müracaat eden, yaşları 23-72 arası değişen, 16'sı kadın, 34'ü erkek, toplam 50 yetişkin birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen bireyler peri-implant sağlık durumlarına göre, sağlıklı ve peri-implantitisli olmak üzere gruplandırılmıştır. Her bir grup yapılan stres düzeyi ölçeklerinin değerlendirme sonuçlarına göre stres pozitif ve stres negatif bireyler olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Stres düzeyinin ölçülmesinde Hastane Anksiyete ve Depresyon (HAD) ve Süreklilik ve Durumluk Kaygı Envanteri (STAI) anket formlarından yararlanılmıştır. IL-1β, IL-6, IL-10, IFNα, GRα, α-amilaz gen ekspresyonlarını incelemek için bireylerden tükürük örnekleri toplanmış ve örnekler qPCR yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, we investigated the salivary stress markers and inflammatory cytokines levels in peri-implantitis patients in order to evaluate the effect of stress that influenced the people's life quality significantly and causes the development of many diseases. This study performed with a total of 50 adults with between the ages of 23-72, 16 female and 34 male who were referred to the Gazi University Faculty of Dentistry Department of Periodontology for any reasons. Study groups divided as peri-implantitis and healthy group by using the individual's peri-implant health status. According to the Hospital Anxiety and Depression scale (HAD), State-Trait Anxiety Inventory scale (STAI) questionnaire form scores, subjects in each group were assigned to two groups as stress positive and stress negative. Saliva samples were collected from the subjects to examine IL-1β, IL-6, IL-10, IFNα, GRα, α-amylase gene expression and samples were evaluated using the qPCR method.