Farklı kortikotomi teknikleri kullanılarak yapılan mandibular kanin intrüzyonunun sonlu eleman analizi ile incelenmesi
Evaluation of mandibular canine intrusion using different corticotomy techniques with finite element analysis
  1. Tez No: 650609
  2. Yazar: BEGÜM ULAŞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞRI TÜRKÖZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu çalışmanın amacı, alt sağ kanin dişin segmental intrüzyonunun, üç farklı senaryo altında, dişler ve çevre yapılar üzerindeki mekanik etkilerinin, 3 boyutlu sonlu elemanlar stres analizi (SESA) ile değerlendirilmesidir. Çalışma, mandibular kanin dişin intrüzyonunda uygulanacak kortikal kemik kesilerinin, istenen diş hareketine katkı sağlayacağı hipotezi üzerine kurulmuştur. Çalışmada üç farklı senaryo oluşturulmuştur; birinci senaryoda kortikotomi kesisi yapılmamıştır, ikinci senaryoda bukkal kortikal kemik üzerinde kortikotomi kesisi, üçüncü senaryoda ise hem bukkal hem de lingual kortikal kemik üzerinde kortikotomi kesisi yapılmıştır. İntrüzyon mekaniği tarafından üretilen 0,37 N'luk intrüzyon kuvvetinin modellere yüklenmesinden sonra oluşan stres seviyeleri ve deplasman miktarları 3 boyutlu SESA ile incelenmiştir. Rahatlatıcı kesilerin yapıldığı tüm senaryolarda kanin dişinde görülen deplasman miktarları artmıştır. Diş köklerinde ve periodontal ligamentlerde oluşan stres seviyelerinde ise kortikotomi uygulaması ile belirgin bir değişiklik izlenmemiştir. Rahatlatıcı kortikotomi kesileri yapıldığında, kret tepelerinde vertikal kesi hatlarının başladığı yerde stres birikimi olurken, kesi yapılmadığında stres dağılmaktadır. Sonuç olarak, kortikotomi destekli intrüzyon mekaniklerinin, ortodontide elde edilen en zor diş hareketi olan intrüzyon hareketine katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the mechanical effects of segmental intrusion of the lower right canine on teeth and peripheral structures under three different scenarios with 3D FEM. The study was established on the hypothesis that mandibular canine intrusion that involves cortical bone incisions would contribute to the desired tooth movement. Three different scenarios were simulated in the study; no corticotomy, corticotomy on the buccal cortical bone and corticotomy on both lingual and buccal cortical bone of the mandibular right canine. The stress levels that occurred after the intrusion force of 0.37 N produced by the intrusion mechanism were loaded into the models were investigated by 3D FEM. In corticotomy applied scenarios, displacement values of the canine were increased. No significant changes were observed in all scenarios for the stress levels in the dental roots and periodontal ligaments. When corticotomy incisions are made, stress accumulates where the vertical incision lines begin on crest tops, while stress is dissipated when incisions are not made. In conclusion, it is thought that the combination of corticotomy and orthodontics may contribute to the intrusive movement, which is the most difficult tooth movement obtained from orthodontics.