Orta ve uzun mesafe koşucularda aerobik performansa ait sirkadyan değişimlerin incelenmesi
The analyzing of circadian changes belonging to aerobicperformance in medium and long distance runners
- Tez No: 650622
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışma, anaerobik eşik belirleme testlerinden biri olan Conconi test sonuçlarının orta ve uzun mesafe koşucularında aerobik performansa ait sirkadiyen değişimlerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya; 18-30 yaşları arasında, üst düzeyde spor yapan ve müsabakalara katılan, atletizmin orta ve uzun mesafe dalından 18 erkek sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara uygulanan Conconi testi sırasında sporculara (Polar RC3 GPS Heart Rate Monitor, Finland) kalp atım hızı monitörü takılmıştır ve sporcuların (KAH) kalp atım hızı değerleri test öncesi ve test sırasında kaydedilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan sporcuların kalp atım hızı değerleri sabah, öğlen ve akşam koşu hızı değerleri arasındaki farkı belirlemek için α = 0.05 anlamlılık düzeyinde iki yönlü varyans testi (Two way ANOVA) uygulandı. Test sonuçları; sporcuların sabah (08.30), öğle (13.00) ve akşam (18.00) saatlerindeki tüm koşu hızlarına denek gelen kalp atım hızı değerleri arasında farkın anlamlı olmadığını göstermiştir (F2, 17 = 6600,41; P>0.05). Ancak; anaerobik eşiğe denk gelen koşu hızları açısından öğlen ve akşam saatlerinde elde edilen değerlerin sabah saatlerinde elde edilenden anlamlı derecede yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the results of Conconi test, which is one of the anaerobic threshold identification test, with medium and long-distance runners' circadian changes, which belongs to aerobic performance. Materials and methods: In this study, 18 male athletes from medium and long-distance branch of athleticism, who are between the ages of 18-30, doing high-level sports and participating races, take part voluntarily. During the Conconi test, which is applied to athletes, heart rate monitor was attached to athletes (Polar RC3 GPS Heart Rate Monitor, Finland) and the heart rate values of the athletes were recorded before and during the test. Findings: Two-way variance test( Two Way Anova), that is at a=0.05 significance level, was applied to determine the differences between the heart rate values of athletes, who participate in the study, and their running speed values of morning, noon and evening. Test results showed that the difference between heart rate values, which corresponds to all running speeds of athletes in the morning(08.30), noon(13.00) and evening(18.00) hours, was not significant.(F2,17=6600,41; P>0.05). However, in terms of running speeds, which corresponds to anaerobic threshold, the values obtained at noon and evening hours were found significantly higher than values obtained in the morning hours.