Kentsel politikalar bağlamında kültür ve tabiat varlıklarının korunması: Kütahya örneği
Protection of cultural and natural assets in the context of urban policies: The example of Kutahya
- Tez No: 650621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Birey ile içinde bulunduğu toplumun birbirine bağlanması kültür sayesinde gerçekleşmektedir. Bireyi toplumun bir parçası yapan ve aralarındaki birlikteliği sağlayan bağı; taşınır, taşınmaz, somut ve somut olmayan kültür ile tabiat varlıkları kurmaktadır. Bireylerin oluşturduğu toplumun yaşamını sürdürmesi, barınması ve korunması için birlikte yaşadıkları kentleri kültürel varlık ve eserlerle süslemişlerdir. İnsanların kentte toplanması ve sınırlı bir mekânda yaşamaları, eski kültürel varlıkların korunması gerektiğini ortaya çıkarmıştır. Bu koruma yasal mevzuat, kanun ve planlar ile güvence altına alınarak gerçekleştirilme yoluna gidilmiştir. Koruma altına alınan kültürel, tarihi, arkeolojik ve doğal varlıkların çevresi ile koruma altına alınması dar olan kent mekânlarının daha da sınırlanmasına neden olmaktadır. Kentte oluşan sorunların çözümü için üretilen politikalar ile kent içlerinde korumaya alınan alanların kentleşme politikalarına etkisi bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Kütahya ili tarihi, kültürel, arkeolojik ve doğal varlıklar bakımından zengin olması nedeniyle örnek olarak çalışmada yer almıştır. Yapılan literatür taramaları, incelenilen imar ve koruma amaçlı planlar ile kentte bazı merkezi ve yerel yönetim idarecileri ile kısmı görüşme yöntemi kullanılarak sonuçlar ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Conjoining of individual and community within which one is to each other comes about owing to the culture. Movable, immovable, abstract and concrete cultural and natural assets set up the bond which makes the individual a part of the community and provides the interrelationship amongst themselves. To maintain, shelter and preserve the life of the community that individuals establish, individuals have ornamented the places that they live together with cultural assets and artifacts. That mankind gather in the cities and that they live in a limited area have unearthed the necessity of protecting the ancient cultural assets. This very protection has been set out to be carried out by assuring with legal regulations, laws and plans. It calls forth a more limitation of the environment of the protected cultural, historical, archeological and natural assets as well as the urban areas which is restrained under protection. The effect to the urbanization policies of protected areas that are within the cities and policies which has been generated to solve the problems occured in cities constitute the main argument of this study. The province of Kutahya has taken place in this study due to its historical, cultural, archeological and natural assets affluences. The results have been tried to be put forward by using the method of partial discussion with some local and central authority administrators along with protection aimed plans, examined town plannings and executed literature sweeps.