Elit erkek atletlerde kısa, orta, uzun mesafe koşu performansları ile apelin ilişkisinin incelenmesi
Investigation of relationship between apelin and running performances of short, middle and long distance elite male runners
- Tez No: 385283
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Apelinin egzersiz ile ilişkisi konusunda ilk yapılan araştırmalardan olan bu çalışma, elit düzeydeki kısa, orta ve uzun mesafe erkek koşucuların göstermiş olduğu performansın apelin, glikoz, insülin, hematolojik ve biyokimyasal parametreler üzerindeki akut etkisi ve apelinin bu parametrelerle ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya aktif spor yapan 18-22 yaş aralığında 10 kısa, 10 orta ve 10 uzun mesafe koşucu katılmıştır. Kısa mesafeciler 100 m, orta mesafeciler 1500 m ve uzun mesafeciler 3000 m koşmuşlardır. Tüm deneklerden koşular öncesi ve sonrası, iki kez alınan kan örneklerinden apelin, glikoz, insülin, hematolojik ve biyokimyasal parametreler düzeyleri tespit edilmiştir. Ayrıca deneklerin antropometrik özellikleri ve güç ölçümleri yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21.0 istatistik programı kullanılmış ve anlamlılık değeri p0.05).
Özet (Çeviri)
This study -as one of the preliminary study subjects showing the relation between apelin and training performance- has been carried out to investigate the elite level short, middle and long distance male runners' performance's acute effect on apelin, glucose, insulin levels, hematologic and biochemical parameters and apelin's relation with those parameters. 10 short, 10 middle and 10 long distance runners who are aged between 18 and 22 and actively do sports participated in the study. Short distance runners run 100 meters, middle distance runners run 1500 meters and long distance runners run 3000 meters. Pre and post running blood samples were taken from all runners in order to find out apelin, glucose, insulin, hematologic and biochemical parameter level of runners. Runners' anthropometric and strength measurements were done, too.