Elit güreşçilerde dinamik-statik denge ve proprioseptif duyuyu etkileyen bazı faktörlerin belirlenmesi ve ilişkilendirilmesi
Determination and correlation of some factors affecting dynamic-static balance and proprioception in elite wrestlers
- Tez No: 650624
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLFEM ERSÖZ, DOÇ. DR. ALİ ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın amacı, elit düzey güreşçilerin, dinamik-statik denge ve proprioseptif duyularını etkilediği düşünülen bazı faktörlerin belirlenmesi ve ilişkilendirilmesidir. Çalışmaya toplam 13 gönüllü elit serbest sitil güreşçi katılmıştır. Katılımcıların vücut ağırlıkları, boy uzunlukları, vücut yağ oranları, çevre ve uzunluk ölçümleri, bacak hacmi ve kütle ölçümleri, WAnT, aktif-skuat sıçrama testleri, proprioseptif duyu ölçümleri, statik ve dinamik denge test ölçümleri alındıktan sonra tanımlayıcı istatistikleri belirlenmiştir. Daha sonra statik-dinamik denge ve proprioseptif duyu ölçümleri ile vücut yağ oranları, çevre- uzunluk ölçümleri, bacak hacmi ve kütle ölçümleri, Wingate anaerobik güç testi (WAnT) ve dikey sıçramadan (aktif-skuat) alınan değerler ile ilişki testine bakılmıştır. Yapılan Pearson Çarpımlar Moment Korelasyon analizleri sonucunda statik denge ölçümleri ile çevre ve uzunluk ölçümleri, genel yağ yüzdesi ve kütlesi ölçümleri, WAnT anaerobik performans ölçümleri, sıçramadan elde edilen anaerobik performans ölçümleri, alt ekstremite kütle ölçümleri, alt ekstremite hacim ölçümleri, alt ekstremite izoinersial kuvvette dengesizlik ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p>0.05). Ayrıca, dinamik denge ölçümleri ile alt ekstremite çevre ve uzunluk ölçümleri, WAnT anaerobik performans ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p>0.05). Bununla beraber, proprioseptif eklem açısı sapma değerleri ile alt ekstremite yağ ve kütlesi ölçümleri, WAnT anaerobik performans ölçümleri, sıçramadan elde edilen anaerobik performans ölçümleri, alt ekstremite izoinersial kuvvette dengesizlik ölçümleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur (p>0.05). Sonuç olarak, çalışmadaki bulgular güreşçilerin sol bacak ve sağ bacaklarındaki denge ve açısal sapma hata oranlarının belirleyici faktörleri farklıdır. Özellikle sporcular üzerinde, sol bacak denge ve açısal sapma hatalarını en aza indirmek için proprioseptif performansı artırıcı antrenman modülleri uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Proprioception in Elite Wrestlers The aim of this study is to determine and relate some factors that are thought to affect the dynamic-static balance and proprioceptive senses obtained from elite level wrestlers. A total of 13 volunteers elite free style wrestlers participated in this study. Descriptive statistics were determined after taking body weights, height, body fat ratios, circumference-length measurements, leg volume and mass measurements, WAnT, active-squat jump tests, proprioceptive sensoe measurements, static-dynamic balance test measurements. Then, the relationship between static-dynamic balance and proprioceptive sensory measurements, body fat ratios, circumference-length measurements, leg volume and mass measurements, Wingate anaerobic power test (WAnT) and vertical jump (active-squat) values were examined. As a result of Pearson Products Moment Correlation analysis, a significant relationship was found between static balance measurements and perimeter and length measurements, fat percentage and mass, WAnT anaerobic performance values, anaerobic performance values obtained from the jump, lower extremity mass values, lower extremity volume values, lower extremity isoinersial unbalance measurements. (p> 0.05). A significant relationship was found between dynamic balance measurements and lower extremity circumference-length measurements and WAnT anaerobic performance values (p> 0.05). A significant relation was found between proprioceptive joint angle deviation values and lower extremity fat and mass measurements, WAnT anaerobic performance values, anaerobic performance values obtained from the jump, and lower extremity isoinertial unbalance measurements (p> 0.05). As a result, the determining factors of the balance and angular deviation error rates of the wrestlers' left and right legs are different. In particular, training modules that increase performance should be applied on left leg balance and angular deviation errors.