Disleksi tanısı almış ve almamış çocuklarda çizgi roman ve hikaye kitaplarında okuduğunu anlamanın karşılaştırılması
Comparison of reading comprehension in comic books and story books of children diagnosed with dyslexia and not diagnosed with dyslexia
- Tez No: 650625
- Danışmanlar: PROF. DR. RAUF YÜCEL ANADOLU, DOÇ. DR. SILA AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Özgül öğrenme güçlüğü, bireyin zekasının yaşına oranla normal ya da normalin üstünde olmasına ve görme, işitme, tat alma, dokunma, koku alma gibi duyularının herhangi birinde yetersizliği olmamasına rağmen özellikle okuma, yazma ve matematik alanlarında yaşıtlarına göre daha fazla yaşadığı zorluklar olarak tanımlanmaktadır. Özgül öğrenme güçlüğünün bir alt dalı olan disleksi okuma güçlüğüdür. Disleksi tanılı çocuklar okuma güçlüğü çektikleri için özellikle kitap okumaya karşı negatif yaklaşımlarda bulunmakta ve okumaktan kaçınmaktadırlar. Bunun sonucunda ise okuduğunu anlamada sorun yaşamaktadırlar. Bu çalışmada, disleksi tanısı almış çocukların okuduğunu anlamada metin sunumunun etkisini incelemek ve bu verileri disleksi tanısı almamış çocuklar ile karşılaştırmak hedeflenmiştir. Çalışmaya 14 disleksi tanısı almış ve 14 disleksi tanısı almamış 7-11 yaşları arasında toplam 28 gönüllü çocuk dahil edilmiştir. Çalışmanın sonucunda disleksi tanılı çocuklar çizgi romanda, romana göre daha başarılı olmuş; disleksi tanısı almamış çocuklarda ise metin sunumu açısından anlamlı bir fark bulunamamıştır. Her iki grubu birbiriyle karşılaştırdığımızda ise disleksi tanısı almamış çocuklar disleksi tanısı almış çocuklara göre romanda daha çok başarı göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Spesific learning disability (SLD) refers to difficulties in reading, writing and mathematics experienced by individuals with average or above-average intellectual capacity and wellfunctioning visual, auditory, gustatory and olfactory senses. Dyslexia, a sub-branch of SLD, means reading disability. As they have difficulty in reading, children diagnosed with dyslexia tend to have negative feelings about reading and even avoid it. This study aims to analyze the impact of text type on dyslexic children's reading comprehension and compare the results with non-dyslexic children. A group of 14 dyslexic and 14 non-dyslexic volunteering children between the ages of 7-11 participated in this study. At the end of the study, dyslexic children proved to perform better on comics than they did on story books in prose. No significant difference was noted amongst non-dyslexic children's performances on the two text types. The comparison of overall performances of the two groups indicates that non-dyslexic children performed better with story books in prose than dyslexic children.