Ideological bots of #metoo: towards a theory of the hybrid public sphere
#Metoo'nun ideolojik botları: bir hibrit kamusal alan teorisine doğru
- Tez No: 650637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İVO OZAN FURMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya ve İletişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Çalışma, otomatik yazılım araçları olan bot hesapların, sosyal medya etkileşimlerini ve daha geniş bir perspektiften de Barry Wellman'ın“Ağlandırılmış Bireycilik”ve Danah Boyd'un“Ağlandırılmış Kamu”teorilerini temel alarak, kamu kavramını nasıl dönüştürdüğüne dair daha ayrıntılı bir anlayış sunmayı amaçlamaktadır. Bunun için hali hazırda süregelen #metoo tartışması bağlamında toplanan 2 milyonu aşkın tweetten oluşan veri seti kullanılmış, ve bu tartışmayı şekillendirmede, bu hesapların üstlendiği faaliyetler ve roller anlaşılmaya çalışılmıştır. çalışılmıştır. Niteliksel olarak incelendiğinde, bu bot hesapları birbirlerinden epeyce farklı ideolojiler geliştiren 6 farklı kategoride sınıflandırılmıştır; spam botlar, feminist ve feminizm karşıtı botlar, Trump yanlısı ve Trump karşıtı olan politik botlar ve son olarak da yabancı düşmanı olan botlardır. Buna göre, bu botların tartışmayı sadece sayıları ya da etkinlik yoğunlukları açısından değil, aynı zamanda diğer kullanıcılarla etkileşimleri ve davranışlarını ürettikleri çeşitli söylemler açısından da büyük ölçüde şekillendirdiği görülmüştür. Bu tezin sonucu olarak, bu şekilde, insan olmayan aktörlerin tartışmaya katıldığı ve hatta tartışmalarını güçlü bir şekilde şekillendirdiği bu kamu, şimdiye kadar öne sürülen“kamu”kavramlarına ve tanımlarına yeni bir boyut getirmiştir. Bu insan dışı aktörlerin, başka bir deyişle bot hesapların müdahalesinin oluşturduğu bu kamu, şu an için hibrid ya da hibridleşmiş kamu şeklinde adlandırılabilir.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims to provide a more nuanced understanding of how automated software agents are transforming both social media interactions and the broader notion of the public based on Barry Wellman's“Networked Individualism”and Danah Boyd's“Networked Public”theories. In doing so, it uses a dataset of more than 2 million tweets collected within the context of the ongoing #metoo controversy and attempts to understand the activities and roles undertaken by automated accounts in shaping the discussion. By qualitatively examining, these bot accounts are classified into 6 different categories which develop quite different ideologies from each other as spam bots, feminist and anti-feminist bots, political bots as pro-Trump and anti-Trump and xenophobic bots. Accordingly, it has been observed that these bots have largely shaped the discussion not only in terms of their numbers or activity densities, but also in terms of their interaction with other users as well as variety of discourses they produce and their behaviors. The findings of this dissertation suggests that non-human actors have actively taken part in and even shaped the controversy around #metoo. This brings a new dimension to the concepts and definitions of“public”put forward so far. This public which is constituted by the intervention of these non-human actors, in other words bot accounts, can be tentatively described as a hybrid or hybridized public.