Turizm sektöründe fiyatlama davranışlarının analizi: Kapadokya bölgesi sıcak hava balon firmaları üzerine bir uygulama
Analysis of pricing behaviors in tourism sector: An application on hot air balloon companies in Cappadocia region
- Tez No: 650638
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada, alternatif turizm kapsamında son zamanlarda yabancı turistler tarafından oldukça ilgi gören Kapadokya bölgesinde, faaliyet gösteren ve balon uçuş hizmeti veren firmaların fiyatlama davranışının analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda bölgede faaliyette bulunan 27 balon firmasından 16'sı ile yüzyüze görüşme yoluyla bir anket çalışması yapılmıştır. Firmaların tamamına ulaşılmış fakat sadece 16'sı çalışmaya katılmak istemiştir. Bu sayı da çalışmanın yapılabilmesi için yeterli olmuştur. Sonuç olarak, elde edilen bulgular, balon piyasasının yapısına dair hakim firma liderliğinin olduğu fikrini vermektedir. Fiyat belirleme konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. Fiyatın oluşumu birçok faktör tarafından etkilenmektedir. Mevsimsellik de fiyat oluşumunda önemli bir role sahip görünmektedir. Mevsimselliğin etkisinden turizm faaliyetlerini kurtarmak için alternatif turizmin daha da geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to analyze the pricing behavior of companies operating in the Cappadocia region, which has attracted great attention by foreign tourists recently, and providing balloon flight services. For this purpose, a survey was conducted through face-to-face interviews with 16 of 27 balloon companies operating in the region. All companies have been reached, but only 16 wanted to participate in the study. This number was sufficient to carry out the study. As a result, the findings obtained suggest that there is leadership of the dominant firm regarding the structure of the balloon market. There are different opinions about price determination. The formation of the price is influenced by many factors. Seasonality also seems to have an important role in price formation. Alternative tourism needs to be further developed in order to save tourism activities from the impact of seasonality.