A Constrained joint source channel coder
Kısıtlı birleşik kaynak kanal kodlayıcısı
- Tez No: 65065
- Danışmanlar: PROF. DR. KHALİD SAYOOD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
KISA ÖZET Veri Sıkıştırma metodları veri akımındaki artıklığı gidermeye çalışır ve bu sonuç bilgi aktarım sürecini kanal gürültüsüne karşı daha dayanıksız kılar. Kanal gürültüsünün etkilerine karşı durmak için yapılan kanal kodlaması, artıklığın veri akımına tekrar sokulmasına ve bant genişliği ihtiyaçlarında bir artışa sebep olur. Araştırmacılar tarafından kanal kodlayıcısının ihtiyaç duyduğu ek yük olmaksızın hata koruması sağlayan teknikler geliştirilmiştir. Bu tekniklerde kaynak kodlayıcısının çıktısında kalan kalıntı artıklıktan faydalanarak hata koruması sağlanmış ve ayrı bir kaynak kodlayıcısı kullanılmamıştır. Bununla beraber, bunlar, düşük hata olasılığına sahip kanallarda iyi bir başarım gösterememiştir. Bu tezde, sözü geçen kalıntı artıklığı daha etkin ve verimli bir şekilde kullanan bir yaklaşım önerilmiştir. Kanal kodlayıcısının çıktısına bir kısıt dayattık ve bunu yaparken, daha önceki tekniklerde olduğu gibi, ne ayrı bir kanal kodlayıcısı ne de herhangi bir ek yük kullandık. Çözücü, hem kaynak kodlayıcısının çıktısındaki artıklığı kullandı, hem de koymuş olduğumuz kısıtı eşlik kontrolü olarak yorumladı. Belli bir kurala uyan bir dizinin varlığının bilinmesi, çözücünün düşük hata olasılıklı kanallarda bile iyi bir başarım göstermesini sağladı. Benzetimler imgelerin ağaç tipi kodlayıcılarla kodlanması metodu üzerinde denendi ve alıcıda da Sıralı Viterbi Çözücü'sü kullanıldı. Sonuçlar bu yaklaşımın hem öznel hem de nesnel ölçütler bazında doğruluğunu gösterdi.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Data Compression schemes function by attempting to remove redundancy from the data stream which in turn makes the information transfer process more vulnerable to channel noise. Channel coding, which is done to combat the effect of channel noise, involves the reinsertion of redundancy and an increase in bandwidth requirements. Techniques that provide error protection without the additional overhead required for channel coding have been developed by the researchers. In these techniques, no separate channel coding is used and the residual redundancy present in the source coder output is utilized to provide error protection. However, these techniques do not perform well when used over channels with low probability of error. In this thesis, we develop an approach for a more efficient and effective utilization of this residual redundancy. We impose a constraint on the source coder output, again without using a separate channel coder and without any additional overhead. This constraint is interpreted as a parity check at the decoder which also utilizes the residual redundancy present in the source coder output. Having a sequence that obeys a certain rule enabled the decoder to perform well even for channels with low probability of error. The simulations were performed for the tree encoding of images and a List Viterbi Decoder was used at the receiver. The results show the validity of this approach both in terms of objective as well as subjective measures.