Bacillus cereus, B. tubtilis ve B. thuringiensis türü bakterilerin mısırda (Zea mays L.) protein ifade profili üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of Bacillus cereus, B. subtilis and b. thuringiensis type of bacteria on the protein expression profile of corn (Zea mays L.)
  1. Tez No: 650652
  2. Yazar: DİLEK GÖKÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMİH YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Serbest yaşayan, bitki gelişimini teşvik eden ve biyolojik savaş ajanı olarak kullanılabilen PGPR'ler son 30 yıldan fazla süredir tarımda kullanılmaktadır. PGPR grubunda olan Bacillus türü bakterilerin bitkilere uygulanması hakkında yürütülen araştırmalarda bitkiler üzerinde önemli verim artışları olduğu bildirilmiştir. Yapılan bu tez çalışmasının amacı Bacillus cereus, B. subtilis ve B. thuringiensis bakterilerinin önemli tahıl grubundan olan mısır (Zea mays L.) bitkisinde verim, gelişim ve protein ifade profilinde oluşturduğu farklılıkların belirlenmesidir. Araştırmada ACC deaminaz, fosfataz ve siderofor taşdığı bilinen yerel bakteriler mısır tohumlarına kaplama şeklinde uygulanmış ve bitki fiziksel gelişimi incelemeleri için verim parametreleri belirlenmiştir. Bitkilerin en üst kısımdaki taze yapraklarından protein extraksiyonu yapılmış SDS-PAGE ve 2D analizleri ile protein farklılıkları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Plant growth promoting free living and biological warfare agents as PGPRs have been used in agriculture for more than 30 years. Studies conducted on the application of Bacillus type of bacteria as PGPRs on plants have reported significant yield increases. The aim of this study is to determine the effect of local Bacillus cereus, B. subtilis and B. thuringiensis species strains on the growth, yiled and protein expressin profile of maize (Zea mays L.), which is an important cereal crop. The local bacterial species known to carry ACC deaminase, phosphatase and siderofore were applied as seed coating and yield parameters were determined on plant physical developments. Protein extraction was performed using the upper fresh leaves of the plants and expressional differences were determined through SDS-PAGE and 2D gel electrophoresis.