Konvansiyonel ve iskeletsel ankraj destekli pendulum uygulamalarının dentofasiyal yapılar üzerine etkilerinin karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative investigation of the effects of conventional and skeletal anchorage supported pendulum applications on dentofacial structures
  1. Tez No: 650651
  2. Yazar: AYÇA AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ortodontik problemlerden sıklıkla karşımıza çıkan bir problem olan dişsel Sınıf II maloklüzyonun tedavisinde diş çekimine bir alternatif olarak ortaya çıkan molar distalizasyonu seçeneğinde en çok kullanılan yöntemler kooperasyon problemini ortadan kaldırmak için geliştirilen intraoral distalizasyon yöntemleridir. Bu çalışmanın amacı dişsel Sınıf II maloklüzyonlu bireylerde ağız içi molar distalizasyon uygulamalarında en çok karşılaşılan problem olan ankraj kaybını ortadan kaldırmak amacıyla mini vida destekli olarak uygulanan Pendulum apareyi ile konvansiyonel Pendulum apareyinin iskeletsel ve dentoalveoler yapılar üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı incelemektir. Araştırma iskeletsel Sınıf 1 dişsel Sınıf II maloklüzyona sahip 30 birey üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya dahil edilen hastalar randomize olarak 3 gruba ayrılmıştır. Grup 1 konvansiyonel pendulum uygulaması yapılan yaş ortalaması 13,61,2 olan 8'i kız 2'si erkek 10 bireyden; Grup 2 tek mini vida ile ankraj desteği alınarak pendulum uygulaması yapılan yaş ortalaması 14,51,1 olan 6'sı kız, 4'ü erkek 10 bireyden; Grup 3 ise çift mini vida ile iskeletsel ankraj desteği sağlanarak pendulum uygulaması ile distalizasyon yapılan yaş ortalaması 14,31,2 olan 7'si kız 3'ü erkek 10 bireyden oluşmaktadır. Çalışmanın verileri tedavi başı ve distalizasyon uygulaması sonucu çalışmaya dahil edilen bireylerden alınan 60 lateral sefalometrik filmden elde edilmiştir. İskeletsel, dentoalveolar ve yumuşak dokuya ait 12 açısal, 32 boyutsal, 2 oransal ölçüm yapılmıştır. Pendulum uygulamaları Sınıf I molar ilişki elde edildiğinde bitirilmiştir. Distalizasyon uygulamaları konvansiyonel pendulum grubunda ortalama 8; tek mini vidalı pendulum grubunda 7,3; çift mini vidalı pendulum grubunda ise 6,4 ayda sona ermiştir. Tüm gruplarda distalizasyon elde edilirken distale tipping de gözlemlenmiştir. Konvansiyonel pendulum uygulaması yapılan grupta 5,9 mm distale hareketle birlikte 11,96 distale tipping; tek mini vidalı pendulum grubunda 6,55 mm distale hareketle birlikte 13,26 distale tipping; çift mini vidalı pendulum grubunda ise 6,97 mm distale hareket ile birlikte 14,15 distale tipping gözlemlenmiştir. Keser dişlerde ise çift mini vidalı pendulum uygulaması yapılan grup dışında her iki grupta da protrüzyon gözlemlenmiştir. Çift mini vidalı pendulum grubunda ise retrüzyon gözlemlenmiştir. Overjetteki artış çift mini vidalı pendulum grubunda diğer iki gruba kıyasla istatistik olarak anlamlı düzeyde düşük bulunmuştur. Tüm tedavi gruplarında SNA değerlerindeki değişimler istatistik olarak anlamlı değilken, SNB değerindeki azalma konvansiyonel pendulum grubunda anlamsızken iskeletsel ankraj kullanılan gruplarda istatistik olarak anlamlı düzeyde azalma gözlemlenmiştir. Tüm pendulum uygulamalarında Sınıf I molar ilişki hasta kooperasyonuna ihtiyaç duyulmadan başarıyla elde edilmiştir. Çift mini vida desteği ile iskeletsel ankraj sağlanan pendulum uygulamalarında yan etkiler daha az görülmüş ve tedavi süresi kısalmıştır.
Özet (Çeviri)
In the treatment of dental Class II malocclusion, which is a problem that we often encounter with, the molar distalization option, which appears as an alternative to tooth extraction, is the intraoral distalization methods developed to eliminate the cooperation problem. The aim of this study is to compare the effects of the conventional pendulum and pendulum appliance applied with mini screw to eliminate the anchorage loss on skeletal and dentoalveolar structures. Research groups consist of 30 individuals with skeletal class 1 dental class II maocclusion. The patients included in the study were randomly divided into 3 groups. Group 1 consists of 10 individuals, 8 girls and 2 boys with an average age of 13.61.2 who treated with conventional pendulum appliance; Group 2 consists of 10 individuals, 6 girls and 4 boys, with an average age of 14.51.1 years, who are applied pendulum with single mini screw; Group 3, on the other hand, consists of 10 individuals, 7 girls and 3 boys, with an average age of 14.341.2, who are distalized by pendulum application by providing skeletal anchorage support with double mini screws. The data of the study were obtained from 60 lateral cephalometric films taken from individuals included in the study at the beginning of treatment and end of the distalization. 12 angular, 32 dimensional and 2 proportional measurements were made of skeletal, dentoalveolar and soft tissue. Pendulum applications were completed when Class I molar relationship was obtained. Distalization applications ended in the conventional pendulum group, an average of 8 months; in the single mini screw pendulum group 7.3 months; in the double mini screw pendulum group 6.4 months. While distalization was achieved in all groups, distal tipping was also observed. In the conventional pendulum application group, 11.96 distal tipping with 5.9 mm distal movement; 13.26 distal tipping with 6.55 mm distal movement in the pendulum with single mini screw group; 6.97 mm distal movement with 14.15 distal tipping was observed in the pendulum with double mini screw group. In incisor teeth, protrusion was observed in both groups except the group in which double mini screw pendulum was applied. Retrusion was observed in the double mini screw pendulum group. The increase in the overje was found to be statistically significantly lower in the double mini screw pendulum group compared to the other two groups. While the changes in SNA values were not statistically significant in all treatment groups, the decrease in the SNB value was insignificant in the conventional pendulum group, while a statistically significant decrease was observed in the groups using skeletal anchorage. Class I molar relationship has been successfully achieved in all pendulum applications without the need for patient cooperation. Side effects were seen less in pendulum applications where skeletal anchoring was provided with double mini screw support and treatment time in this was shortened.