An Application of image engineering for hydraulic conductivity estimation
Hidrolik iletkenliğin belirlenmesi için bir görüntü mühendisliği uygulaması
- Tez No: 65067
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
HİDROLİK İLETKENLİĞİN BELİRLENMESİ İÇİN BİR GÖRÜNTÜ MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMASI ÖZET Çevre kirliliği kontrol maliyetlerinin artması ile kirliliğin belirlenmesinde ortaya çıkabilecek hataların daha ciddi sonuçlar doğurması sonucunda çevre kalitesi yönetiminde kullanılabilecek daha detaylı ve hassas yöntemlere olan ihtiyaç artmıştır. Hidrolik iletkenlik yer altı suyunda oluşabilecek kirliliğin boyutlarının belirlenmesinde tek ve en önemli parametre olarak düşünülmektedir. Alışılagelmiş geçirgenlik belirleme metodlarının çoğu Darcy Kanunu'na dayanmaktadır. Bu çalışmada bir görüntü işlem yazılımı sayesinde hidrolik geçirgenlik hesaplanarak mikroskopik ve makroskopik yaklaşmıların karşılaştırmaları yapılmıştır. Boşluk oranı farklı kum numuneler üzerinde sabit seviyeli permeametre deneyi uygulanmış ve bu deneyler özel olarak renklendirilmiş su ile tekrar edilirken kameraya alınmıştır. Sabit seviyeli permeametre deneyi ile görüntü işleme yöntemi ile elde edilen geçirgenlik değerleri karşılaştırılmış ve böylece mikroskopik, makroskopik ve empirik metodların sonuçlan arasındaki farklar elde edilmiştir. Deney sonuçlan ve bu sonuçların alışılagelmiş metotlarla belirlenen değerlerle karşılaştırılması grafikler halinde verilmiştir. Mikroskopik hızı makroskopik hıza bağlayan katsayı olan ? kumun sırasıyla sıkı, orta ve gevşek durumları için 1.46, 1.69 ve 1.91 olarak hesaplanmıştır. İleride yapılabilecek çalışmalar için yorumlar sunulmuştur. Sonuç olarak görüntü işleme metodunun konuya mikroskopik yaklaşım içinde yeni bir hidrolik iletkenlik belirleme metodu olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
IV AN APPLICATION OF IMAGE ENGINEERING FOR HYDRAULIC CONDUCTIVITY ESTIMATION ABSTRACT As environmental controls become more costly to implement and the penalties of the judgement errors become more severe, environmental quality management requires more efficient analytical tools based on greater knowledge of the environmental phenomena to be managed. Permeability might be the single most important parameter for studying groundwater contamination, but the current measurement technology lags far behind the theory and remains to be developed. Most of the conventional permeability measurement techniques are based on Darcy's law. An image processing software is used for estimating the hydraulic conductivity with comparisons of microscopic and macroscopic approach. Constant head permeability tests are conducted on three different void ratios of the sand as repeated with coloured water while the images are being recorded with camera. The results of constant head test and image processing are compared and the differences between microscopic, macroscopic and the empirical calculation methods are estimated. The test results and their comparison with the conventional methods are given in graphs. The coefficient ? relating microscopic velocity to macroscopic scale was found as 1.46, 1.69 and 1.91 for the dense, medium and loose states of the sand respectively. Comments and proposals for the further study are presented. It is concluded that image processing may define a new method of hydraulic conductivity estimation regarding microscopic approach.