Non-uniform sampling interval selection for change detection
- Tez No: 65070
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA KERESTECİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Bu tezde, sürekli zamanlı doğrusal olmayan rasgele tek girişli tek çıkışlı dizgelerdeki ani değişimlerin sezimi ve değişim sezimi başarımını ilerletmek için örnekleme aralıklarının belirlenmesi üzerinde durulmuştur. Değişim sezimi için kulandan istatistiksel yöntem, tanınmış, kolay ama etkili bir algoritma olan Biriken Toplam Testi (BTT) olarak alınmıştır. BTT ayrık zamanlı bir algoritmadır ve örneklenmiş veri ister. Sürekli zamanlı sistemler söz konusu olduğundan ayrıklaştırma gerekli bir işlemdir ve örnekleme hızı seçme problemi akla gelir. Bu çalışmada, hızlı sezim ve düşük yanlış alarm hızı amaçlarını içeren bir maliyet fonksiyonu türetilmiştir. Bu maliyet fonksiyonu çevrim dışı olarak veya çeşitli ardışıl ayarlama yöntemleri kullanılarak en aza indirgenip, hem düzgün, hem düzgün olmayan örnekleme durumunda, örnekleme aralıkları elde edilmiştir. Sonuçlar benzetimlerle onaylanmıştır. Sunulan yöntemler BTT'nin başarım karakteristikleri kullanılarak karşılaştırılmış ve tartışılmıştır. Gösterilmiştir ki, düzgün olmayan örnekleme aralıkları kullanılarak BTT'nin başarımında ilerleme elde edilebilir
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis, detection of abrupt changes in continuous-time linear stochastic SISO systems and determination of sampling intervals to improve change detection performance are considered. Statistical method used for change detection is taken as cumulative sum (CUSUM) test which is a well-known, simple and yet efficient algorithm. CUSUM Test is a discrete-time algorithm and need sampled data. As continuous-time systems are considered, discretization is a necessary process and sampling rate selection problem comes into picture. In this study, a cost function incorporating fast-detection and low-false-alarm-rate objectives is derived. The sampling intervals for both uniform and non-uniform sampling cases are obtained by minimizing this cost function off-line or by various iterative adjustment methods. The results are justified by simulations. The presented methods are compared and discussed by using the performance characteristics of the CUSUM Test. It is shown that an improvement in the performance of the CUSUM Test can be obtained by using non-uniform sampling intervals.