Heat exchanger design and analysis: A computer aided approach
- Tez No: 65071
- Danışmanlar: PROF. DR. FAHİR BORAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 235
Özet
ÖZET Bu çalışmada ısı eşanjörü dizayn metodlan incelenmiş ve bilgisayar programı kullanımına adapte edilmiştir. En uygun dizayn metodolojisini bulabilmek için detaylı bir kaynak araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu metodlar kullanılarak, en iyi ısı eşanjörünü dizayn etmek için HexPro® adında bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Bu kodlama Visual FoxPro 5.0 (Windows 95/NT için) yazılımı kullanılarak yapılmıştır. Bu program gövde ve borulu, çift borulu, plakalı ve spiral tip ısı eşanjörlerini içermektedir. Dizayn yapacak kişi gerekli ilk verileri girerek problemini tanımlayabilir ve yukarıdaki tiplerden birini seçerek işleme başlayabilir. Programda kullanıcıya dizayn işlemi sırasında bilgi verebilecek yardım rutinleri mevcuttur. Bu rutinler tavsiye edilmiş dizayn örneklerini içerir ve bunlarla ilgili bilgiler verir. Programın veri tabanında 700 'den fazla organik ve inorganik madde bulunmaktadır. Bu maddelerin fiziksel özellikleri hata payı yüzde 1.5 'in altında kalacak şekilde bazı eğri denklemlerine uyarlanmıştır. Böylece farklı sıcaklıklarda, verilen bir sıvının herhangi bir özelliği bu denklemler kullanılarak hesaplanabilir. Kullanıcı bu program sayesinde, Pentium 120 mikroişlemcili, 32 MB ana bellekli ve 540 MB kullanılabilir disk yeri olan kişisel bir bilgisayarda, 55-65 dakikalık bir sürede 1,000 değişik ısı eşanjörü konfigurasyonunu dizayn edebilir. Daha sonra, en iyi konfigurasyonu bulmak için programın analiz bölümü kullanılabilmektedir. Bu çalışmada HexPro® kullanılarak örnek bir problem çözülmüş ve elde edilen sonuçlar daha önceki çalişmalarla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Heat exchanger design methods were investigated and adapted for use in a computer program. A detailed literature survey was performed to find the most suitable design methodologies. A computer code, HexPro®, was developed to design an optimal heat exchanger by using those methods. The code is written in Visual FoxPro 5.0 for Windows 95/NT. The exchanger types available in this program are shell-and-tube, double-pipe, (gasketed) plate and spiral-plate. The designer can define the problem by giving necessary inputs and start with any of the exchangers above. The program has several online help routines that help the user during design process. These routines include recommended design practices and give related information about them. There are more than 700 organic and inorganic compounds already included to the database. Physical properties of those compounds were fitted to several equations by keeping the tolerance under 1.5 per cent. Any property for the given fluid can be easily calculated at different temperatures by using the related equation. By the use of this program, the designer can develop 1,000 different heat exchanger configurations in 55 - 65 minutes on a personal computer with Pentium 120 CPU, 32 MB RAM and 540 MB free space. Then the program allows the user to analyze those configurations in order to obtain the optimum one among them. In the present study, a sample problem is solved by using HexPro® and the results are compared with the literature.