Testing of software with on operational profile
- Tez No: 65069
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN ÖZEKİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Yazılımların sürüm zamanlarının bulunması yazılım endüstrisinde büyük önem taşımaktadır. Yazılım güvenirliliğini artırmak için maliyetlerin artmasını göze almamız gerekir. Bu açmazı çözmek için, toplam beklenen maliyeti minimize eden modeller geliştirilmiştir. Operasyonel profil basit olarak, yazılımların gerçekleştirmesi için dizayn edilen operasyon seti ve bunlara karşı gelen oluşum sıklıklarından meydana gelmektedir. Bu çalışmanın temel amacı operasyonel profil içindeki herbir operasyon için optimal test sürelerini toplam beklenen maliyet kriterini minimize etmek üzere bulmaktır. Bu çalışma operasyonel profili olan bir yazılımın test edilmesi için tam sonuç veren bir analitik çözüm yöntemi geliştirmektedir. Bunlardan başka, varolan güvenirlilik modelleri ve optimal sürüm zamanı modelleri üzerine detaylı bir kaynak taraması verilmektedir. Bu çalışmanın temel noktası operasyonel profil olduğu için, operasyonel profil, ve onun özellikleri de detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The determination of the optima] release time of software systems is the major concern of the software industry. There is a trade-off between the reliability and the cost. To settle this trade-off, models on the base of minimizing the total expected cost are developed. Operational profile is simply a set of distinct operations that a software is designed to perform with a probability distribution that gives the relative occurrence frequency of each operation during use. The aim of this study is mainly to determine the optimal testing times under each operation of the operational profile on the basis of cost minimization. This study builds an original model on testing of software that has an operational profile that yields an exact analytical solution. Moreover, a detailed literature survey on the existing reliability models and on the optimal release time models is presented. Since the operational profile is the main concern of this study, the operational profile and its properties are explained in detail as well.