Madde bağımlısı bireylerin kendine yardım gruplarına katılımından sonraki toplumsal yaşama uyum süreçleri üzerine nitel bir araştırma: Adsız Narkotik grupları örneği
Evaluation of adaptation processes to social life after the participation in self-help groups of individuals who are substance abusers : Example of Narcotics Anonymous groups
- Tez No: 650711
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER MİRAÇ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Sosyoloji, Social Work, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu araştırma 12 basamaklı kendine yardım gruplarından olan Adsız Narkotik (NA) gruplarının bağımlı bireylerin iyileşme ve değişim süreçlerindeki işlevini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Nitel araştırma deseninin kullanıldığı bu araştırma kapsamında İstanbul ilindeki NA gruplarına katılım sağlayan ve en az bir yıldır madde kullanmayan 15 NA üyesi ile derinlemesine görüşmeler yapılarak faklı NA gruplarının dokuz açık oturum toplantısında katılımlı gözlem yapılmıştır. Saha araştırmasından elde edilen bulgular temalandırılarak dört ana kategoriye ayrılmıştır. Araştırma sonucunda NA programının araçlarının, 12 basamak ilkelerinin ve öğretilerinin bu programın iyileştirici unsurları olarak ön plana çıktığı, ayrıca bireylerin aile ilişkilerinin, akademik ve kariyer gelişimlerinin, sosyo-ekonomik statülerinin, sosyal ve toplumsal kabul görme durumlarının olumlu yönde geliştiği, özetle hayatı hayatın şartlarında yaşayabilmeyi öğrendikleri görülmüştür. Kendine özgü müdahale yöntemleriyle bağımlılık tedavisinde bireylerin iyi olma hallerini arttırmayı hedefleyen sosyal hizmet alanında kendine yardım gruplarının yeterince ele alınmadığı, Türkçe alanyazında NA gruplarına yönelik spesifik bir araştırma konusunun ya da tez çalışmasının olmadığı görülmüştür. Yapılan bu çalışmanın sosyal hizmet alanına katkı sağlayacağı ve daha sonradan yapılacak olan çalışmalar için bir kaynak oluşturacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study, which occured with the belief that one addicted could help an other addicted, had aim of the evaluating the function of the recovery and the change processes of addicted individuals of Narcotics Anonymous (NA) groups, which are self-help groups composed of 12 steps. Within the scope of the research, nine open session meetings of different NA groups, conducting in-depth interviews within 15 NA members who participated in NA groups in İstanbul and who did not use substances for at least one year, were observed with participation. The findings obtained from the field research were classified into four main categories, in the end of this research, the tools of the NA programme, the principles and the creeds of 12 steps have been seen to stand out as remedial elements of this programme, otherwise it was observed that individuals' family relations, academic and career development, socio-economic status, social acceptance status developed in a positive way, in brief their learning how to live life in the condition of life. It has been observed that self-help groups in the field of social work aiming to increase the well-being of individuals with specific intervention methods in the treatment of addiction are not adequately addressed and there is no specific research topic or thesis about NA groups in Turkish literature. It is thought that this study will contribute to the field of social work and will provide a source for future studies.