Nükleer tıpta kullanılan radyoizotopların radyasyon zırhlaması için yazılım geliştirilmesi
Development of radiation shielding software for radioisotopes used in nuclear medicine
  1. Tez No: 650784
  2. Yazar: NEŞE YURTTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TOMBAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Nuclear Engineering, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada ülkemizde Hastanelerin Nükleer Tıp Bölümlerinde kullanılan radyoizotopların radyasyon zırhlaması hesabında kullanılmak üzere bir yazılım geliştirilmiştir. Bu yazılım sayesinde Nükleer Tıp Bölümlerinde zırhlama yapılması planlanan alanlarda kullanılması planlanan beton veya kurşun zırh malzemesine göre malzeme kalınlığının ne kadar olması gerektiğinin kolay bir şekilde hesaplanması amaçlanmıştır. Yazılım dili olarak C Sharp (C#) kullanılmıştır. Geliştirilen yazılımdan elde edilen sonuçlar matematiksel formüllerle yapılan hesaplamalar ile karşılaştırılarak güvenilirliği kontrol edilmiştir. Monte Carlo yöntemi kullanılarak farklı radyonüklidler ve zırhlama malzemeleri için yazılımda kullanılması gereken parametrelerin belirlenmesi için örnek hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a shielding software was developed in order to use in radiation shielding calculations of radioisotopes used in the Nuclear Medicine Departments of Hospitals in our country. Utilizing the software, it is aimed to easily calculate the thickness of concrete or lead shielding materials planned to be used in the areas where shielding is planned in Nuclear Medicine Departments. C Sharp (C #) programing language is used for software. The results obtained from the developed software were compared with the calculations made with mathematical formulas and their correctness was checked. Sample calculations were performed to determine the parameters need to be used in the software for different radionuclides and shielding materials by using the Monte Carlo method.