İnşaat projelerinde ileri teknoloji uygulamaları
Advanced technology applications in construction projects
  1. Tez No: 650783
  2. Yazar: OKAN ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN GELİŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, İşletme, Civil Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı İşletmesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Küresel ölçekte meydana gelen teknolojik gelişmelerin, inşaat sektörüne yansıması yeni inşa yöntemlerinin gelişmesiyle ortaya çıkmıştır. Bu gelişmeler, inşaat uygulamalarının dönüşümü yakalayarak, geleneksellikten yenilikçi yöntemlere geçişine aracı olmuştur. İnşaat sektöründe dijital dönüşüm sürecindeki en önemli teknolojik uygulamalardan biri olan Yapı Bilgi Modellemesi (YBM) , dijitalleşme çağında inşaat sektörünün bu yöne evrilmesinde önemli rol oynamaktadır. İnşaat sektöründeki paydaşların, proje planlama ve tamamlama noktasındaki geleneksel tereddüdü, inşaat uygulamalarındaki oyunun kurallarını değiştiren YBM uygulamalarıyla ortadan kalkmaktadır. Bu çalışmada temel olarak, inşaat sektörü kapsamında günümüzde uygulanan ileri teknoloji uygulamaları incelenmiştir. Tez kapsamında, YBM'nin tüm özelliklerine detaylıca değinilerek, detaylı literatür taraması üzerinden YBM'nin günümüze yansımaları ileri teknoloji kullanımı odağında irdelenmiştir. Tezde yapılan saha çalışması, geleneksel yöntemler ve YBM tabanına adapte edilmiş yeni tekniklerin uygulanması incelenerek tartışma konusu oluşturmaktadır. Saha çalışması, hem toplam bir istasyonla birleştirilmiş bir karasal lazer tarayıcı kullanarak hem de bir dijital yönetim modelinin temeli olarak bir YBM modeli oluşturulması sürecinin eleştirel bir değerlendirmesini sağlar. Çalışmada, lazer tarama noktası bulutunun entegrasyonu ve YBM modelinin oluşturulmasıyla belirlenen çalışma alanında hata tespit etmenin ve sorun tanımlayarak, çözüm üretmenin mümkün olduğunu göstermektedir. Seçilen büyük ölçekli proje üzerinde yapılan bu çalışma, proje yaşam döngüsünün tüm aşamalarındaki uygulamalar için lazer tarama teknolojisinin inşaat mühendisliği kapsamındaki ihtiyaç durumunu analiz eder ve lazer tarama teknolojisi uygulamalarını YBM tabanlı tasarımın temelleriyle bütünleştirmek için çerçeve önerir. Tez kapsamında üzerinde durulan ve sonraki çalışmalara ışık tutması hedeflenen, kaba inşaat halinde olan yapı taranılarak, modeli tasarım gruplarına aktarılması ve gerekli düzenlemelerin ilgili disiplinler tarafından yapılarak, daha sağlıklı yapıların üretilmesinin sağlanmasıdır. Bu çalışmayla gerçek bir uygulama üzerinden sahadaki sistemlerin karşılaştırarak, performans değerlendirmesi yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Reflection of the technological developments occurring on a global scale into the construction sector has emerged with the development of new construction methods, which have led to the transformation of construction practices from traditional to innovative methods. As one of the most important technological applications in the digital transformation process in the construction industry, Building Information Modelling (BIM) plays an important role in the evolution of the construction industry in this era of digitalization. In this study, today's advanced technology applications are examined within the scope of the construction sector. Within the scope of the thesis, all features of BIM are discussed in detail, and the reflections of BIM to the present day through the detailed literature review are examined. The field study in the thesis is the subject of discussion by examining the traditional methods and the application of new techniques adapted to the BIM base. Field study provides a critical evaluation of the process of creating a BIM model both by using a terrestrial laser scanner combined with a total station and the basis of a digital management model. In this study, it has been shown that it is possible to detect errors in the work area determined by the integration of the laser scanning point cloud and the creation of the BIM model, and to find solutions by defining problems. This work on the selected large-scale project analyzes the need of laser scanning technology in civil engineering for applications at all stages of the project life cycle and proposes a framework for integrating laser scanning technology applications with the basics of BIM based design. Point that is emphasized within the scope of this thesis that aims to shed light on subsequent studies is to scan the structure under rough construction, to transfer the model to design groups, and to make the necessary arrangements by the relevant disciplines in order to ensure healthier structures are produced.