Beden eğitimi öğretmenlerinin örgütsel iletişim algılarının örgütsel yaratıcılığa etkisinin incelenmesi (Kayseri il örneği )
Investigation of the effects of physical education teachers' organizational communication perceptions on organizational creativity (sample of Kayseri̇ province)
  1. Tez No: 650787
  2. Yazar: ERDAL KIRIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI ULUCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın amacı; Beden Eğitimi Öğretmenlerinin örgütsel iletişim düzeyleri ile örgütsel yaratıcılık algıları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Araştırmaya tesadüfî yöntemle seçilmiş 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılında Kayseri İl'inde görev yapan 352 Beden Eğitimi ve Spor Öğretmeni katılmıştır. Araştırmada beden eğitimi öğretmenleri hakkında bilgi toplamak için sosyo-demoğrafik bilgi formu, ''Örgütsel İletişim Ölçeği'' ve ''Örgütsel Yaratıcılık Ölçeği'' veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS 20 istatistik paket proğramı kullanılmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerine ilişkin kişisel bilgiler, envanter toplam puanları, frekans (f) ve yüzde (%) değerleri tespit edilerek verilmiştir. Cinsiyet, görev yeri, çalışılan kurum ve öğrenim durumlarına göre karşılaştırmalarda Mann-Whitney U testi istatistiği kullanılırken, yaşlarına ve kıdem yıllarına göre karşılaştırmalarda ise Kruskal Wallis test istatistiğinden faydalanılmıştır. Ölçeklerden elde edilen verilerin ilişkisini ortaya çıkarmak için Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon Analizi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research; It is the examination of the relationship between the organizational communication levels of Physical Education Teachers and their perceptions of organizational creativity. 352 Physical Education and Sports Teachers working in Kayseri Province in the 2018-2019 academic year, selected by random method, participated in the study. Socio-demographic information form,“Organizational Communication Scale”and“Organizational Creativity Scale”were used as data collection tools in order to gather information about physical education teachers in the study. IBM SPSS 20 statistical package program was used to analyze the data. Personal information about Physical Education and Sports Teachers and inventory total scores and factor scores are given by determining the frequency (f) and percentage (%) values. While Mann-Whitney U test statistics were used for comparisons according to gender, place of duty, institution and education status, Kruskal Wallis test statistics were used for comparisons according to age and years of seniority. Pearson Product Moment Correlation Analysis was applied to reveal the relationship of the data obtained from the scales.