Küçük hücreli olmayan akciğer kanserinde uzun kodlamayan RNA HIF1A-AS1 'in apoptoz üzerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of non-long-coding RNA HİF1A-AS1 on apoptosis in NON-small cell lung cancer
  1. Tez No: 650794
  2. Yazar: SERKAN KAPANCIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL KENAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Akciğer kanseri nedeniyle meydana gelen ölüm sayıları oldukça yüksektir. Akciğer kanserine sahip hastaların % 80.5 gibi yüksek oranında küçük hücreli olmayan akciğer kanseri görülmektedir. Kodlamayan RNA sınıfındaki 200 nükleotidden daha büyük nükleotid içeriğine sahip olarak ifade edilmiş olan RNA 'lara, uzun kodlamayan RNA(lncRNA) 'lar adı verilmektedir. Uzun kodlamayan RNA 'ların transkripsiyonel, post-transkripsiyonel ve epigenetik mekanizmalar ile genlerin ifade edilmelerini düzenledikleri, bazı gen gruplarının ifade edilmelerini arttırırken, bazı gen gruplarının ifade edilmelerini azalttıkları saptanmıştır. Bu nedenle, çalışmamızda küçük hücreli olmayan akciğer kanserinde yüksek düzeyde eksprese edilen lncRNA HIF1A-AS1 'in apoptoz ile ilişkili genler üzerinde etkisinin olup olmadığını belirlemeyi amaçladık. Çalışmamızda, küçük hücreli olmayan akciğer kanseri hücre hattı A549 kullanıldı. HIF1A-AS1-siRNA havuzu transfekte edilen hücreler ile negatif kontrol siRNA transfekte edilen hücrelerden cDNA sentezi yapılarak apoptoz ile ilişkili genlerin ekspresyon düzeyleri RT-PCR cihazı aracılığıyla saptandı. Ayrıca, A549 hücre hatlarında, her iki grup için 24 saatlik inkübasyonun ardından flow sitometri cihazı yardımıyla apoptoz profilleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
The number of deaths due to lung cancer is quite high. Non-small cell lung cancer is seen in 80.5% of patients with lung cancer. RNAs expressed as having nucleotide content greater than 200 nucleotides in the non-coding RNA class are called long non-coding RNAs (lncRNAs). It has been determined that long non-coding RNAs regulate the expression of genes by transcriptional, post-transcriptional and epigenetic mechanisms, increase the expression of some gene groups and decrease the expression of some gene groups. Therefore, in our study, we aimed to determine whether the highly expressed lncRNA HIF1A-AS1 in non-small cell lung cancer has an effect on genes associated with apoptosis. Non-small cell lung cancer cell line A549 was used in our study. The expression levels of genes associated with apoptosis were determined by using the RT-PCR device by synthesizing cDNA from the cells where the HIF1A-AS1-siRNA was transfected and the negative control siRNA was transfected. In addition, apoptosis profiles were determined with the help of flow cytometry after 24 hours of incubation for both groups in A549 cell lines.