Bazı tahılların farklı oranlarda yaygın fiğ (Vicia sativa L.) ile karıştırılarak silaj kalitesine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of some cereals on silage quality by mixing with common vetch vetch (Vicia sativa L.)
  1. Tez No: 650805
  2. Yazar: NURULLAH GÖRÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYİTHAN SEYDOŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırma; Siirt ekolojik koşullarında ilkbaharda yetiştirilecek yaygın fiğ (Vicia sativa L.)in farklı oranlarda Arpa ve Tritikale ile karıştırılarak silajın kalite değerlerini saptamak amacıyla yapılacaktır. Araştırma ile ilgili tarla denemeleri, Siirt Üniversitesi Ziraat Fakültesi Uygulama arazisinde üç tekrarlamalı tesadüf blokları deneme desenine uygun olarak tesis edilecek ve yürütülecektir. Çalışmada; Yaygın fiğ, Arpa ve Tritikale;nin saf silajları ile 25%, 50%, 75% Yaygın fiğ (YF) + 75%, 50%, 25% Arpa (A) ile 25%, 50%, 75% Tritikale (T) karışım oranlarından elde edilen silajın kalite değerlerini incelemek üzere üç tekerrürlü ve 2'şer lt'lik silaj poşetlerine doldurularak, Vakum Makinesi ile havası alınacaktır.
Özet (Çeviri)
This research; The common vetch (Vicia sativa L.), which will be grown in spring under Siirt ecological conditions, will be mixed with Barley and Triticale in different proportions to determine the quality values ​​of silage. Field trials related to the research, Siirt University Faculty of Agriculture Three repetitive coincidence blocks on the application site will be established and executed in accordance with the trial pattern. Study; Common Vetch, Barley and Triticale; 25%, 50%, 75% Common Vetch (YF) + 75%, 50%, 25% Barley (A) with 25%, 50%, 75% Triticale (T) In order to examine the quality values ​​of the silage obtained from the mixture ratios, it will be filled with three repeating silage bags with 2 replacements and vacuumed.