Diyabetik sıçan midesinde ghrelin ve inflamasyon ilişkisi
Relationship between ghrelin and inflammation in diabetic rat stomach
  1. Tez No: 650811
  2. Yazar: BİLGE NUR BİLGE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİDE SEMA BOLKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tip 2 diyabet sadece pankreası değil insülin hormonundaki bozukluk sebebi ile tüm metabolizmayı etkileyen bir hastalıktır. Çalışmanın amacı insandaki tip 2 diyabete en yakın deneysel modellerden biri olan fruktoz ve streptozotosin (STZ) ile oluşturulmuş diyabet modeli üzerine önemli bir hormon ve aynı zamanda antioksidan olan ghrelinin diyabetik sıçan mide dokusu üzerindeki etkilerini inflamasyon ve oksidatif stres parametreleri ile incelemek idi. 8-10 haftalık erkek Spraque Dawley sıçanlar (n=21), kontrol, tip 2 diyabet (T2DM) ve diyabetik sıçanlara ekzojen ghrelin uygulanan (T2DM+Gh) gruplar olmak üzere ayrıldı. Hayvanların günlük yem ve su alımları ölçüldü. Mide dokularında gerçek zamanlı polimeraz zincir reaksiyonu (RT-PZR) yöntemi kullanılarak interlökin (IL)-6, IL-1β, tümör nekroz faktör (TNF)-α ve IL-10 mRNA seviyeleri ölçüldü. Ghrelin ve nüklear faktör (NF)-κβ peptid içerikleri streptavidin-biotin-peroksidaz yöntemi ile gösterildi. Oksidatif stres belirteçlerinden Ledwozyw yöntemine göre malondialdehit, Reznik ve Packer yöntemine göre protein karbonil, antioksidan belirteci olarak ise glutatyon Beutler metoduna göre tayin edildi. T2DM grubunda kontrol grubuna göre günlük su alınımında anlamlı bir artış bulundu. IL-6, IL-1β ve IL-10 mRNA ekspresyon seviyeleri T2DM grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttı. T2DM+Gh grubunda IL-1β ve IL-10 mRNA ekspresyon seviyelerinin T2DM grubuna göre anlamlı olarak azaldığı saptandı. NF-κβ immün pozitif hücre sayıları T2DM grubunda kontrole göre artarken, T2DM+Gh grubunda ise anlamlı şekilde azaldı. Oksidatif stres belirteçlerinde ise gruplar arası anlamlı fark görülmedi. Bulgularımıza göre, ghrelin alınmasının tip 2 diyabetik sıçan mide dokusunda inflamasyonu düşürmede oldukça etkili olabileceği saptandı.
Özet (Çeviri)
Type 2 diabetes is a disease that affects not only the pancreas but also the all metabolism due to the defect in the insulin hormone. The aim of the study was to examine the effects of ghrelin, an important hormone and antioxidant, on the diabetic stomach tissue with inflammation and oxidative stress parameters on a diabetes model created with fructose and streptozotocin (STZ), which is one of the closest experimental models to human type 2 diabetes. Male Spraque Dawley rats 8-10 weeks old (n=21) were divided into three groups as control, type 2 diabetes (T2DM) and diabetic rats with exogenous ghrelin (T2DM+Gh). The daily feed and water intake of the animals were measured. Interleukin (IL)-6, IL-1β, tumor necrosis factor (TNF)-α and IL-10 mRNA levels were measured using real-time polymerase chain reaction (RT-PCR) method in stomach tissues. Ghrelin and nuclear factor (NF)-κβ peptides were shown by streptavidin-biotin-peroxidase method. Among oxidative stress markers, malondialdehyde according to Ledwozyw method, protein carbonyl according to Reznik and Packer method, and glutathione as an antioxidant marker were determined by Beutler method. A significant increase in daily water intake was observed in the T2DM group compared to the control group. IL-6, IL-1β and IL-10 mRNA expression levels significantly increased in T2DM group compared to conrol group. It was found that IL-1β and IL-10 mRNA expression levels were significantly decreased in T2DM+Gh group compared to T2DM group. NF-κβ immun positive cell numbers increased in T2DM group compared to control and decreased in T2DM+Gh group compared to T2DM group, significantly. Non-significant differences were observed in oxidative stress markers. According to our findings, it was found that ghrelin administration can be quite effective in reducing inflammation in type 2 diabetic rat stomach tissue.