Batın cerrahisi uygulanan hastalarda Desfluran anestezisi sırasında Esmolol veya Remifentanil kullanımının hemodinami, derlenme ve anestezik gereksinimi üzerine etkileri
Effects of Esmolol or Remifentanil use on hemodynamics, recovery and anesthetic requirements during Desfluran anesthesia in patients undergoing abdominal surgery
  1. Tez No: 650816
  2. Yazar: ZÜLEYHA ÇETKİN ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZLEM SEZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmaya elektif batın cerrahisi (inguinal, insizyonel, umblikal herni) geçirecek, 18-60 yaşları arasında, fizik durumu ASA I-II olan 60 hasta rasgele 2 grup oluşturulmak kaydı ile dahil edildi. Hastaların indüksiyon öncesi kalp atım hızı (KAH), sistolik (SAB), diastolik (DAB), ortalama arter basınçları (OAB), periferik oksijen basınçları (SpO2) ve BİS değerleri kaydedilip bazal değer olarak belirlendi. Grup I (n=30) esmolol grubuna, Grup II (n=30) remifentanil grubuna dahil edildi. Her iki grubada indüksiyonda 5-7 mg/kg tiyopental (kirpik refleksi kaybolana kadar) ve 0.1 mg/kg vekuronyum intravenöz şekilde verildikten bir dakika sonra Grup I'deki hastalara 1 mg/kg esmolol (30 saniye içinde), Grup II'deki hastalara 1 mcg/kg remifentanil intravenöz yolla bolus olarak verildi. Anestezi idamesinde her iki grupta da %40 O2 %60 N2O ve BİS değeri 40-65 arasında olacak şekilde desflurane kullanıldı. Entübasyondan hemen sonra Grup I'de esmololün 5 mcg/kg/dk, Grup II'de remifentanil 0.05 mg/kg/dk'dan infüzyonuna başlandı. Esmolol ve remifentanilin infüzyon hızı, KAH ve OAB 'deki bazal değerlerin %25 altında veya üzerinde olmasına göre ( esmolol için 2 mcg/kg/dk-15 mcg/kg/dk; remifentanil için 0.025 mcg/kg/dk-0.125 mcg/kg/dk) ayarlandı. İndüksiyon sonrası, entübasyondan hemen sonra ve entübasyonu takip eden 5. ve 10. dakikalarda, cerrahi insizyon sonrası hemen ve ameliyat boyunca her 5 dakikada bir KAH, SAB, DAB, OAB, SpO2, BİS değerleri ve desfluran konsantrasyonu kaydedildi. Test ilaçlarının infüzyonu ve desfluran idamesi son cilt dikişi ile sonlandırıldı. Hastalar ameliyat bitiminde ağrılarının olup olmadığı soruldu. Ağrı duyan hastalara, analjezi için 1 mg/kg tramadol i.v uygulandı. Ameliyat bitiminde hastaların ekstübasyon süresi, göz açma süresi, sözlü uyaranlara yanıt süresi, oryantasyon süresi kaydedildi. Olgulara uyandıktan 24 saat sonra operasyon ile ilgili herhangi bir olayı hatırlayıp hatırlamadıkları soruldu. Anestezi bitiminden sonra 0.,10.,30. dakikalarda Modifiye Aldrete Derlenme skoruna göre hastalar değerlendirildi. 12 ve üzerindeki skora ulaşan hastalar servislerine gönderildi. Çalışmamızda Grup I'de uyguladığımız esmolol dozlarının ( 1 mg/kg bolus; 5 mcg/kg/dk infüzyon ) entübasyon sonrasında kalp atım hızı, SAB, DAB ve OAB değerlerinin artışını kontrol edemediğini gözledik. Bunun nedenini indüksiyon sırasında opiod kullanmamamıza ve infüzyon dozumuzun düşük olmasına bağladık. Operasyon süresince, esmolol grubunda kalp atım hızı bazal değerlerin altında seyrederken; SAB,DAB,OAB'ı değerlerinde bazale göre bir değişim saptamadık. Yani esmololün klap atım hızını azaltmada daha etkili olduğu kanısına vardık. Aynı esmolol grubunda olduğu gibi remifentanil grubunda da bazal değerlere göre entübasyon sonrası KAH'da istatistiksel olarak ileri düzeyde bir artış saptadık. Bunun nedenini de aynı esmolol grubunda olduğu gibi remifentanil infüzyonuna entübasyon sonrası başlamamıza bağladık. İnsizyon sonrası operasyon bitimine kadar ise KAH'da istatistiksel olarak anlamlı bir düşüş gördük. Remifentanil grubunda esmolol grubunun aksine SAB'da entübasyon sonrasında anlamlı bir azalma saptadık. DAB ve OAB ölçümlerinde ise bazal değerlere göre anlamlı bir fark gözlemedik. Bunun nedeni ise benzer çalışmalardaki infüzyon dozlarına göre çalışmamızda ki remifentanil infüzyon dozunun daha düşük olmasına bağladık. Esmolol grubu remifentanil grubuyla karşılaştırdığımızda KAH, SAB,DAB,OAB düzeylerini remifentanil grubuna göre anlamlı derecede yüksek bulduk. Esmolol grubunda ek bir opiod ajan kullanmamamızın bu sonuca yol açtığını düşündük. Her iki grupta da Aldrete skorları açısından istatiksel olarak anlamlı bir fark saptamadık. Esmolol grubunda ekstübasyon süresi, göz açma süresi ve sözlü komutlara uyma süresi remifentanil grubuna kıyasla anlamlı düzeyde kısaydı. Bu durum; esmololün remifentanile üstünlüğünü göstermez. Sonuçta opioid analjeziğin hiç kullanmadığı bir grupta (Grup I) olguların erken uyanması beklenen bir sonuçtur. Sonuç olarak; çalışmamızda hemodinamik stabiliteyi sağlamada, remifenatnil 0.05 mcg/kg/dk infüzyonu esmololün 5 mcg/kg/dk infüzyonuna göre daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 60 patients between the ages of 18-60 and with physical condition ASA I-II undergoing elective abdominal surgery (inguinal, incisional, umbilical hernia) were included in 2 groups randomly. Before induction, heart rate (HR), systolic (SAP), diastolic (DAP), mean arterial pressure (MAP), peripheral oxygen pressure (SpO2) and BIS values of the patients were recorded and determined as baseline value. Group I (n = 30) was included in the esmolol group, Group II (n = 30) in the remifentanil group. One minute after intravenous administration of 5-7 mg / kg thiopental (until loss of eyelash reflex) and 0.1 mg / kg vecuronium in induction in both groups, patients in Group I 1 mg / kg esmolol (within 30 seconds), patients in Group II 1 mcg / kg remifentanil was administered intravenously as a bolus. In the maintenance of anesthesia, 40% O2, 60% N2O and desflurane with a BIS value between 40-65 were used in both groups. Immediately after intubation, esmolol infusion was started at 5 mcg / kg / min in Group I and remifentanil at 0.05 mg / kg / min in Group II. The infusion rate of esmolol and remifentanil is 25% below or above baseline values in HR and MAP (2 mcg / kg / min-15 mcg / kg / min for esmolol; 0.025 mcg / kg / min-0.125 mcg / kg for remifentanil. / min) is set. After induction, immediately after intubation and at the 5th and 10th minutes following intubation, HR, SAP, DAB, MAP, SpO2, BIS values and desflurane concentration were recorded immediately after the surgical incision and every 5 minutes during the operation. The infusion of test drugs and desflurane maintenance was terminated with the last skin suture. The patients were asked whether they had pain at the end of the surgery. 1 mg / kg of tramadol i.v was administered for analgesia in patients who had pain. At the end of the operation, the extubation time, eye opening time, response time to verbal stimuli, and orientation time were recorded. The subjects were asked if they remembered any incident related to the operation 24 hours after waking up. After the end of anesthesia 0., 10., 30. Patients were evaluated according to the Modified Aldrete Recovery score in minutes. The patients who reached a score of 12 and above were sent to their services. In our study, we observed that the esmolol doses (1 mg / kg bolus; 5 mcg / kg / min infusion) we applied in Group I could not control the increase in heart rate, SAP, DAB and MAP values after intubation. We attributed this to our not using opioids during induction and our low infusion dose. During the operation, heart rate in the esmolol group was below baseline values; We did not detect any change in SAB, DAB, OAB values compared to baseline. So we concluded that esmolol is more effective in reducing the heart rate. As in the esmolol group, we found a statistically significant increase in HR after intubation in the remifentanil group compared to baseline values. We attributed this to our initiation of remifentanil infusion after intubation, just like in the esmolol group. We saw a statistically significant decrease in HR until the end of the operation after incision. In contrast to the esmolol group in the remifentanil group, we found a significant decrease in SAD after intubation. We did not observe a significant difference in DAP and MAP measurements compared to baseline values. We attributed this to the lower remifentanil infusion dose in our study compared to the infusion doses in similar studies. When we compared the esmolol group with the remifentanil group, we found the HR, SAP, DAB, OAB levels significantly higher than the remifentanil group. We thought that not using an additional opioid agent in the esmolol group led to this result. We could not find any statistically significant difference in terms of Aldrete scores in both groups. Extubation time, eye opening time and time to obey verbal commands were significantly shorter in the Esmolol group compared to the remifentanil group. This situation; It does not show the superiority of esmolol over remifentan. In conclusion, early awakening of the patients in a group (Group I) where opioid analgesic was not used at all is an expected result. As a result; In our study, remifenatnil 0.05 mcg / kg / min infusion was more effective than esmolol 5 mcg / kg / min infusion in providing hemodynamic stability.