Geriatrik ve erişkin hastalarda minimal akımlı anestezinin etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of minimal flow anesthesia in geriatric and adult patients
- Tez No: 810954
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ERDOĞAN KAYHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Minimal akımlı anestezi (MAA) maliyet ve çevre kirliliğini azaltma, solunum yolları üzerine koruyucu etki gösterme gibi önemli avantajlara sahiptir. Oksijen tüketimi ve anestezik ihtiyacındaki azalma nedeniyle MAA'nin geriatrik hastalarda daha kolay uygulanabileceği düşünüldü. Bu amaçla MAA'nın geriatrik ve genç hasta popülasyonu üzerine etkileri ve güvenilirliği karşılaştırıldı. Prospektif olarak planlanan çalışmaya, Amerikan Anesteziyoloji Derneği (ASA) sınıflaması I-III olan, genel anestezi altında batın cerrahisi geçirecek 80 hasta (18-50 yaş arası 40 hasta, 65 yaş ve üzeri 40 hasta olmak üzere) dahil edildi. Premedikasyon uygulanmaksızın ameliyathaneye alınan hastalara rutin monitorizasyona ek olarak bispektral indeks (BİS) ve serebral oksimetre monitorizasyonları yapıldı. Endotrakeal entübasyon sonrası O2/hava karışımı içerisinde desfluran ile yüksek akım periyodunu takiben taze gaz akımı (TGA) 350 mL/dk'ya düşürüldü. Operasyon süresince gaz konsantrasyonları, hemodinamik veriler, serebral oksijenasyon ve anestezi derinliği takip edildi. Desfluran konsantrasyonu BİS değeri 40-50 arasında olacak şekilde titre edildi. Oksijenizasyon parametrelerini güvenli sınırlar içinde tutmak için TGA içindeki oksijen konsantrasyonu (FGO2) %10 artırıldı ya da azaltıldı. Oksijen ve desfluran konsantrasyonunundaki değişiklik sayıları kaydedildi. Tüm hastalarda anestezi derinliği ve oksijenizasyon parametreleri güvenli sınırlar içerisinde tutulurken FGO2'deki toplam değişim ve artış sayısı geriatrik hasta grubunda anlamlı olarak daha düşüktü. Rejyonal serebral oksijen satürasyonu düzeyleri klinik olarak kabul edilebilir değerlerdeydi. Desfluran konsantrasyonunda değişiklik düzeyleri açısından gruplar arasında fark yoktu. Sonuç olarak, geriatrik popülasyonda 350 mL/dk ile uygulanan MAA'nin, hipoksiye ve farkındalığa sebep olmaksızın, genç popülasyona göre daha az manipülasyonla uygulanabileceği gösterildi
Özet (Çeviri)
Minimal flow anesthesia (MFA) has significant advantages such as reducing costs and environmental pollution, as well as a protective effect on the respiratory tract. It was hypothesized that MFA could be more easily applied in geriatric patients due to the reduction in oxygen consumption and anesthetic requirement. To investigate this, the effects and safety of MFA on geriatric and adult patient populations were compared. In this prospective study, 80 patients (40 patients aged 18-50 years and 40 patients aged 65 years and older) with American Society of Anesthesiology (ASA) classification I-III who were undergoing abdominal surgery under general anesthesia were included. Patients were admitted to the operating room without premedication and underwent bispectral index (BIS) and cerebral oximetry monitoring in addition to routine monitoring. After endotracheal intubation, fresh gas flow (FGF) was reduced to 350 mL/min following a high flow period with desflurane in an O2/air mixture. Gas concentrations, hemodynamic data, cerebral oxygenation, and depth of anesthesia were monitored throughout the operation. Desflurane was adjusted to maintain a BIS value of 40-50. Oxygen concentration in the FGF (FGO2) was increased or decreased by 10% to keep oxygenation parameters within safe limits. The number of changes in oxygen and desflurane concentrations were recorded. While the depth of anesthesia and oxygenation parameters were maintained within safe limits in all patients, the total number of changes and increases in FGO2 were significantly lower in the geriatric patient group. Regional cerebral oxygen saturation levels were within clinically acceptable values. There was no difference between the groups in terms of changes in desflurane concentration. In conclusion, the study findings indicate that MFA, when administered at 350 mL/min in geriatric patients, requires fewer adjustments compared to the younger population, while effectively preventing hypoxia and ensuring an adequate depth of anesthesia