Conformational analysis of blood group oligosaccharides
Kan grubu şekerlerinin konformasyonel analizi
  1. Tez No: 65082
  2. Yazar: F.AYLİN SUNGUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK ÇALGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
VI ÖZET Bu çalışmanın amacı kan grubu şekerlerinin konformasyonel özelliklerini araştırmaktır. Yarıampirik PM3 methodu ile MOPAC yazılımı kullanıldı. Kan grubu Tip II belirleyicisinin yapılanması ikili şekerlerden üçlü şekerlere, üçlü ve ikili şekerlerden dörtlü şekere doğru gerçekleştirildi. Kan grubu Tip II belirleyicisi ikili şekerlerden ct-L- Fuc(l- >2)0-D-Gal ve p-D-Gal(l- +4)P-D-Glc daha önce çalışılmış olup bu çalışmada da a-D-Gal(l- *3) p-D-Gal ikili şekeri çalışıldı. Sübstitüentlerin (-H vs. -OH) ikili şekerlerden a-D-Gal(l-^3)P-D-Gal'in gilikosidik dihedral açıları üzerindeki etkileri araştırıldı. Elde edilen sonuçlar önceki teorik çalışmalarla karşılaştırıldı ve genel bir uyum görüldü.cc-D-Gal(l-»3) [a-L-Fuc(l->2)p-D-Gal ve a-L-Fuc(l- »2)0- D-Gal(l - *4)|3-D-Glc üçlü şekerlerinin konformasyonel davranışları çalışıldı ve bulgular a-D-Gal(l-»3)|5-D-Gal ikili şekeri ve daha önce çalışılmış ikilerle karşılaştırıldı. Son olarak, kan grubu ABH Tip II belirleyicisi dörtlü şeker çalışıldı ve daha önce bulunan ikili ve üçlü şekerlerin sonuçları ile karşılaştırıldı. Elimizde ikili, üçlü ve dörtlü şekerler için deneysel bilgiler bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to investigate conformational properties of blood group oligosaccharides semiempirically by the PM3 method. The program package MOP AC. A stepwise building of blood group Type II determinant trisaccharides from disaccharides, and tetrasaccharide both from disaccharides and trisaccharides is performed. The blood group Type II determinant disaccharides a-L-Fuc (1->2)|5-D-Gal and P-D~Ga!(l-»4)p-D-Glc had been studied previously and a-D-GaI(t-»3)j}-D-Gal is studied in this work. The effect of substituents (-H vs. -OH) on glycosidic dihedral angles have been investigated on the disaccharide, 3) [a-L-Fuc (1->2)|3-D-Gal and a-L-Fuc (l-r>2)P-D-Gal(l->4)P-D-Glc are studied and compared with disaccharide cc- D-Gal(l^>3)p-D-Gal and other disaccharide components that had been studied previously. And finally, tetrasaccharide portion of the blood group ABH Type II determinant have been studied and compared with results that are found for disaccharides and trisaccharides. There are no available experimental results for disaccharides, trisaccharides and tetrasaccharide that we have studied.