Dynamic behavior of a thin plate made of temperature dependent material
Malzeme özellikleri sıcaklıkla değişen ince bir plağın dinamik davranışları
- Tez No: 65083
- Danışmanlar: PROF. DR. TURAN ÖZTURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 1997
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
VI ÖZET Bu çalışmada malzeme özellikleri sıcaklıktan etkilenen ince bir plağın titreşimleri incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, elastisite modülü ve genleşme katsayısı sıcaklığa bağımlı kabul edilen termoelastik plaklardaki temel denklemler çıkarılmıştır. Bu bağımlılık diğer terimlerle karşılaştırıldığında küçük olduğu için, ortaya çıkan diferansiyel denklemler, tedirge (pertürbasyon) yöntemi kullanılarak çözülmüştür. Elde edilen çözümler dört değişik malzeme, üç değişik plak kalınlığı, yedi değişik sıcaklık farkı için uygulanmıştır. Yukarıda verilen parametreleri kullanarak deplasmanların ve normal gerilmelerin sıcaklıktan etkilenmeyen klasik çözümlerden sapmaların, özellikle kalınlık azaldıkça, sıcaklık farkı ve malzemenin sıcaklıktan etkilenmesi arttıkça nasıl yükseldiği gösterilmiştir. Tez gelecekteki çalışmalara tavsiyeler vererek sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The vibrations of a thin plate having temperature dependent properties are investigated in this study. In order to perform this, fundamental equations of thermoelastic plates, that have variable modulus of elasticity and thermal expansion coefficient as the temperature varies, are derived. Since the dependencies of the material properties of temperature are smaller compared to the other terms in the mentioned equations, the perturbation method is used to solve the differential equations that govern the problem. When the solutions are obtained, they are applied to four different types of materials, three different dimensions of the thickness of the plate and seven different temperature gradients. The increase in deviations of deflections and normal stress from the classical temperature- independent solutions are measured with above explained parameters, especially when the thickness is reduced and temperature difference and dependency of the material to temperature are increased. The study is accomplished by giving recommendations for further studies.