Ahşap yapılar ile betonarme yapıların çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of environmental effects of timber and reinforced concrete structures
  1. Tez No: 927483
  2. Yazar: HÜSEYİN YAZICIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
İnşaat sektörü karbon salınımı açısından önemli paya sahiptir. Yapı malzemelerinin üretimlerinden kullanımına kadar geçen süreçte çok yoğun bir karbon emisyonu ortaya çıkmaktadır. Bu süreç özellikle betonarme yapılarda çok daha kötü sonuçlar doğurmaktadır. Bu nedenle iklim değişikliği bağlamında inşaat sektörüne yönelik çalışmaların yapılarak bu konuda gelişmeler sağlanması büyük önem arz etmektedir. Bu tez çalışmasında iklim değişikliği ile mücadele kapsamında ahşap yapılar ile betonarme yapıların karşılaştırılması yapılarak günümüzün en önemli sorunlarından olan çevresel problemlerin önüne geçilmesi için çözüm önerilerinin ortaya konması amaçlanmıştır. Diğer bir ifadeyle inşaat sektörünün karbon emisyonları bakımından çok baskın bir yere sahip olması nedeniyle bu alanda yenilikçi çözümler üreterek çevresel problemlerin önüne geçilmesine önemli katkı sağlayacaktır. Yapılan çalışma kapsamında daha sağlıklı verilerin elde edilebilmesi için üç farklı yükseklikteki (tek katlı, beş katlı on iki katlı) yapılar, birebir aynı özelliklerle, ahşap ve betonarme taşıyıcı sistemlerle inşa edildiği ikişer senaryo dikkate alınmış ve bu koşullardaki malzeme tüketimlerinin analizi yapılmıştır. Böylelikle söz konusu malzemelerin çevresel etkilerinin karbon emisyonları karşılaştırılmıştır. Buna ek olarak iki farklı taşıyıcı sistem ile yapılacak inşaatlardaki şantiye içi trafik ve nakliye gibi etkiler de orantısal olarak dikkate alınarak tutarlı sonuçlar elde edilmiştir. Bu çalışmayla çevresel problemlerin önüne geçilmesi için bazı çözümler ve öneriler sunulmaktadır. Bu amaçla gerçekleştirilen tez çalışması toplam beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümü olup, inşaat sektörünün iklim değişikliği üzerindeki etkileri verilmektedir. İkinci bölümde, inşaat sektörünün karbon ayak izi ve çevresel etkileri, sürdürülebilir inşaat kavramı ve ilkeleri, sürdürülebilir yapı malzemeleri, Türkiye'de ahşap yapı kullanımı ve betonarme ve ahşap yapıların yaşam döngüsü analizine ilişkin bazı bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde hem yapısal ahşap türleri hem de yapısal ahşap türlerinin farklılıkları ve üretimindeki farklılıklar değerlendirilerek karşılaştırılmıştır. Dördüncü bölümde örnek olarak seçilen ahşap ve betonarme yapıların iklim değişikliği açısından karşılaştırılması yapılmıştır. Beşinci bölümde ise bu tez çalışmasından çıkartılan başlıca sonuç ve öneriler verilmiştir. Bu son bölümü kaynaklar dizini izlemektedir. Elde edilen bulgular, birebir aynı özelliklerdeki yapılarda, farklı yüksekliklerde ahşap taşıyıcı sistemde karbon emisyonlarında %42,1 ile %55,1 arasında bir azalma olduğunu ortaya koymaktadır. Bu sonuç, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında ahşap yapıların kullanımının ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The construction sector has an important share in terms of carbon emissions. A very intense carbon emission occurs in the process from the production of building materials to their use. This process brings much worse results, especially in reinforced concrete structures. For this reason, it is of great importance to conduct studies on the construction sector in the context of climate change and to make developments in this regard. In this thesis study, it is aimed to present solution suggestions to prevent environmental problems, which are among the most important problems of our day, by comparing wooden structures with reinforced concrete structures within the scope of combating climate change. In other words, since the construction sector has a very dominant place in terms of carbon emissions, it will make a significant contribution to preventing environmental problems by producing innovative solutions in this field. Within the scope of the study, to obtain more reliable data, two scenarios were considered where three different heights (one-story, five-story and twelve-story) buildings were built with exactly the same features, with timber and reinforced concrete structural systems, and the material consumptions under these conditions were analysed. Thus, the environmental effects of the materials in question were compared with their carbon emissions. In addition, the effects of on-site traffic and transportation in constructions to be made with two different structural systems were proportionally considered and consistent results were obtained. With this study offers some solutions and suggestions to prevent environmental problems. The thesis study carried out for this purpose consists of five chapters in total. The first chapter is the introduction section and provides the effects of the construction sector on climate change. In the second chapter, some information is given on the carbon footprint and environmental effects of the construction sector, the concept and principles of sustainable construction, sustainable building materials, the use of timber structures in Turkey and the life cycle analysis of reinforced concrete and timber structures. In the third chapter, both structural wood types and the differences in structural wood types and their production are evaluated and compared. In the fourth section, a comparison of timber and reinforced concrete structures selected as examples is made in terms of climate change. In the five chapter, In the fifth section, the main conclusions and recommendations derived from this thesis study are given. This last chapter is followed by the reference's directory. The findings reveal that there is a reduction in carbon emissions between 42.1% and 55.1% in timber structural systems at different heights in structures with identical features. This result shows that how important the use of timber structures is in the fight against climate change.