Okzalik asit ve dodesil benzen sülfonik asit karışım elektrolitinde elektrokimyasal yöntemle alüminyum üzerine kaplanan PPy|nano-metal oksit kompozitlerinin korozyon koruma davranışlarının incelenmesi
Investigation of corrosion protection behaviors of PPy|nano-metal oxide composites coated on aluminum via electrochemical polymerization method in oxalic acid and dodecyl benzene sulfonic acid mix electrolyte
- Tez No: 650828
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÖZKAZANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, endüstriyel öneme sahip alüminyum-1050 (Al-1050) yüzeyinde, okzalik asit (OXA) ve dodesil benzen sülfonik asit (DBSA) karışım elektrolitinde galvanostatik yöntem ile farklı miktarlarda kobalt oksit (Co3O4) içeren PPy|Co3O4 kompozit kaplamalar elde edilmiştir. Bu kaplamaların 0,1 M HCl korozif çözelti içerisindeki koruma etkisi Tafel polarizasyon yöntemi ve empedans ölçüm teknikleri ile incelendi. Kaplamaların karakterizasyonu ve yüzey morfolojileri, Fourier Dönüşümlü Kızılötesi (FT-IR) Spektroskopisi, Termogravimetri (TG), Enerji Dağıtıcı X-ışınlı Taramalı Elektron Mikroskobu (SEM-EDS) ve Atomik Kuvvet Mikroskobu (AFM) analizleri ile çalışıldı. OXA-DBSA karışım elektrolitinin kullanılması, filmlerin homojenliğini ve yapışkanlığını önemli ölçüde artırdı. Kobalt nanoparçacıkları, PPy filminin kalınlığını yaklaşık dört kat azalttı. En yüksek katkı oranına sahip kompozit film, %100'e yakın koruma verimliliği gösterdi. Cole-Cole çizimlerinden belirlenen polarizasyon direnci değerleri, PPy filminin Al-1050'nin direncini yaklaşık 15 kat arttırdığını, kompozit filmlerin ise katkılama miktarına bağlı olarak yaklaşık 125 kat arttırdığını gösterdi. Korozif ortamdaki kaplamaların tümünün, beşinci günün sonunda bile Al-1050'nin yüzeyini oldukça iyi koruduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, Polypyrrolecobalt oxide (PPy|Co3O4) composite films having various amounts of Co3O4 were obtained on the surface of the industrial important aluminum-1050 (Al-1050) by using the galvanostatic method in oxalic acid (OXA) and dodecyl benzene sulfonic acid (DBSA) mixture electroylete. The corrosion protective effect of these films in a 0.1 M HCl corrosive medium was investigated by Tafel polarization method and impedance measurements. Characterization and surface morphology of the films were examined by Fourier Transform Infrared (FT-IR), Thermogravimetry (TG), Scanning Electron Microscopy with Energy Dispersive X-ray (SEM-EDS) and Atomic Force Microscopy (AFM). The OXA-DBSA mix electrolyte significantly increased the homogeneity and adhesion of the films. Cobalt nanoparticles decreased the thickness of the PPy film about four times. The composite film with the highest filling level showed protection efficiency close to 100%. Polarization resistance values determined from the Cole-Cole plots showed that PPy film increased the resistance of Al-1050 by about 15 times, while the composite films increased the film resistance of Al-1050 approximately 125 times, depending on the filling level. It was observed that all of the coatings in the corrosive medium protected the surface of the Al-1050 quite well even at the end of the fifth day.