Pelvik organ prolapsuslu hastalarda hidroüreteronefroz sıklığı ve hidronefrozun ürodinamik parametrelere etkisi
Incidence of hydroureteronephrosis and the effect of hydronefrosis on urodynamic parameters in patients with pelvic organ prolapsus
- Tez No: 650843
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Giriş ve Amaç Pelvik organ prolapsusu (POP), doğum yapan kadınların yaklaşık yarısında gözlenmekte olan ciddi bir sağlık sorunudur. Hidronefroz prevalansının prolapsus şiddeti ile önemli ölçüde ilişkili olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada amaç POP olgularında hidronefroz sıklığının ve hidronefrozun ürodinamik parametrelere etkisinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem Çalışmamız retrospektif kesitsel çalışma olarak dizayn edilmiş olup, Temmuz 2019– Şubat 2020 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği ürojinekoloji polikliniğine semptomatik ileri evre pelvik organ prolapsusu nedeniyle başvuran 66 kadın hasta dâhil edilerek gerçekleştirildi. Tüm hastalara operasyon öncesi üriner sistem ultrasonografisi ve ürodinamik inceleme yapıldı. Abdominal veya pelvik tümöre sekonder idrar yolu tıkanıklığı, obstrüktif böbrek taşı, vezikoüreterik reflü ve üreter darlıkları gibi diğer nedenlere bağlı hidronefroz olduğu bilinen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Daha önce prolapsus ameliyatı geçirmiş hastalar veya histerektomi geçiren hastalar da hariç tutuldu. Çalışma popülasyonunda prolapsusun şiddeti POP-Q sistemi kullanılarak değerlendirildi. Üriner sistem ultrasonografisi radyologlar tarafından yapıldı. Hidronefroz ve hidronefroz olmayan olgular; demografik veriler, prolapsus süresi ve ürodinamik parametreler açısından karşılaştırıldı. Bulgular Çalışma kriterlerine uyan 66 hastanın verileri değerlendirildi. Hastaların yaş ortalaması 62,3±10,53yıl idi (32-79yıl). Hastaların VKİ ortalaması 28,28±3,47 olarak bulundu.Hastalar arasında genel hidronefroz sıklığı çalışmamızda % 19,7 (13/66 hasta) idi. Hidronefroz varlık durumuna göre yapılan incelemede hidronefroz olan olgu grubunun kilo (p=0,0001) ve VKİ (p=0,004) daha yüksek olduğu tespit edildi. Hidronefroz ve hidronefroz olmayan pelvik organ prolapsuslu hastalarda POP süreleri, detrüsör aşırı aktivitesi varlığı ve diğer ürodinamik parametreler açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Sonuç ve Tartışma Çalışmamızın sonuçlarına göre POP hastalarında hidronefroz sıkılığı % 19,7 olup, hidronefroz ile ürodinamik parametreler arasında bir ilişki saptanamamıştır. Bu veriler doğrulutusunda POP hastalarında hidronefroz sıklığının yüksek olması ve hidronefrozun böbrek yetmezliğine kadar giden sonuçlarının olması sebebiyle POP hastalarının tümüne üriner ultrasonografi yapılması önerilir.
Özet (Çeviri)
Pelvic organ prolapse (POP) is a serious health problem that is observed in about half of the women who gave birth. The prevalence of hydronephrosis has been shown to be significantly correlated with prolapse severity. The aim of this study is to evaluate the frequency of hydronephrosis and the effect of hydronephrosis on urodynamic parameters in POP patients. Materials and methods Our study which was desinged as a retrospective cross-sectional study, was conducted between July 2019 - February 2020 in Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinic with 66 patients who were admitted to the urogynecology outpatient clinic and had symptomatic advanced stage pelvic organ prolapse. Urinary system ultrasonography and urodynamic examination were performed in all patients before the operation. Patients known to have hydronephrosis due to other causes such as urinary tract obstruction secondary to abdominal or pelvic tumor, obstructive kidney stones, vesicoureteric reflux and ureteral strictures were excluded from the study. Patients with previous prolapse surgery or those who had hysterectomy were also excluded. The severity of prolapse in the study population was evaluated using the POP-Q system. Urinary system ultrasonography was performed by radiologists. Analyzes were performed using SPSS 23 (Statistical Package for the Social Sciences) package program.