Pelvik organ prolapsusunu ortaya çıkaran faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors causing pelvic organ prolapse
- Tez No: 471699
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM DANE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Amaç: Pelvik organ prolapsusu, ülkemiz de dâhil olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde önemli bir halk sağlığı problemidir. Bu çalışmanın amacı jinekoloji polikliniğine başvuran hastalarda pelvik organ prolapsusunu ortaya çıkaran faktörleri incelemektir. Yöntem: Araştırmamızda Aralık 2016- Mayıs 2017 tarihleri arasında Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın hastalıkları Polikliniği'ne başvuran hastalar çalışma kapsamında incelenmiştir. Pelvik organ prolapsusu oluğolmadığı sorgulandıktan sonra POP-Q sistemine göre evreleme yapıldı. Çalışmaya 409 hasta dahil edildi. Bunların 347 si sarkma şikâyeti olmayan Evre 0, 1, 2 prolapsuslu hastalar (kontrol grubu), 62 si ise sarkma şikâyeti olan Evre 3 ve 4 prolapsuslu hastalar (vaka grubu) idi. Yaş, meslek, eğitim düzeyi, vücut kitle indeksi, ilk gebelik yaşı, menopoz durumu ve süresi, inkontinans durumu ve süresi, gebelik doğum ve sezaryen sayısı, doğumların evde ya da hastanede yapıp yapmadığı, aile öyküsü sorgulandı. Bulgular: Vaka grubunda ileri yaş, düşük eğitim düzeyi, vücut kitle indeksi, gravide, parite sayıları, kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu. Vajinal doğum sayıları, aile öyküsünde prolapsus olması ise hasta grubunda, kontrol grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek saptandı. Sezaryen ile doğum sayısı, hastanede doğum yapmış olmaları kontrol grubunda hasta grubuna göre istatistiksel olarak anlamlı düşük bulundu. Sonuçlar: Çalışmamızda pelvik organ prolapsusunun bağımsız belirleyicileri olarak düşük eğitim düzeyi, vajinal ve evde doğum yapmış olmaları, yüksek vücut kitle indeksi ve ileri yaş sayılabilir. Bu nedenle, aile planlaması ve kız çocuklarının eğitimin düzeyinin artırılması ve hastane doğumları önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Objectives: Pelvic organ prolapse is a significant public health problem in developing countries, including ours. The objective of this study is to examine the factors that contribute to the emergence of pelvic organ prolapse in patients who sought advice in a gynecology polyclinic. Method: Patients who sought medical advice in between December 2016 and May 2017 in Gynecology Polyclinic of Haseki Training and Research Hospital were within the scope of this study. After patients had been identified with whether they had pelvic vaginal prolapse or not, staging was done with POP-Q system. 409 pelvic organ prolapse patients were included in this study: 347 of those were stage 0, 1, 2 patients who did not have the complaints of prolapsus (control group) while 62 were stage 3 and 4 patients with prolapsus complaints (case group). Age, occupation, education level, body mass index, first gestational age, menopause status and duration, incontinence status and duration, number of pregnancy, birth and C-section, home and hospital birth history and family history were examined. Findings: Case group's age, low education level, body mass index, gravidity and parity numbers were significantly higher than the control group. Also, case group's vaginal birth numbers, having prolapse in family history were also significantly higher. On the other hand, in the control group, number of C-section, and hospital birth were statistically found significantly lower than the case group. Conclusion: We can count low education level, vaginal and home births, high body mass index and advanced age as independent determinants of pelvic organ prolapse, as understood from our study. Thus, family planning, increasing the education of girls and hospital births can be advised.